De wijzerplaat van de Engelse of eigenlijk de Schotse staande klok (vergelijk: Nederlandse en Friese klok) heeft een secondewijzer en een datum aanwijzing. maal gereviseerd en op een van de foto's ziet u hem bij dit fraaie exem plaar, dat zoals vele Friese klokken als 'extra' een maanstand- en da tumaanwijzing heeft. De kostprijs destijds (ongeveer 1780) was raadt u maar niettwaalf en een halve gulden! Sommige Friese klok ken zijn voorzien van een speelwerk of uitgerust met mechaniekjes, die bij voorbeeld scheepjes, vissertjes of sol daatjes in beweging brengen. Langzaamaan groeide de verzameling van de heer Van Dungen en zo kwam er ook een ogenblik dat hij een mooie, Engelse staande klok aan zijn collectie kon toevoegen. Ook dit exemplaar is geheel handwerk. In de kast staan het jaar van „geboorte", 1775, en de naam van de maker ver meld. Hij kocht dit exemplaar in een grote zaak in Leeuwarden waar men vorig jaar zo'n duizend van deze klokken geïmporteerd en in voorraad had. Om in huize Van Dungen met de andere klokken te kunnen mee draaien moest ook deze Engelsman gereviseerd worden. In de verzameling van onze antiek- minnende collega zijn ook enkele hor loges opgenomen. „Maar," zegt hij zelf, „dit zijn er maar een paar, het is geen echte verzameling." En: „Horloges vormen een hoofdstuk apart. Ik heb bijvoorbeeld een Engels horloge dat met een sleuteltje moe(s)t worden opgewonden. Ook had men vroeger exemplaren, die voorzien wa ren van een speel- of slagwerk." Een aantal afbeeldingen in een dik, Engels boekwerk toont een grote ver scheidenheid van antieke horloges, waarvan somtijds zelfs het uurwerk aan de achterzijde bewerkt was. Vanzelfsprekend komt het gesprek ook nog even op de manier van tijd- meten door de eeuwen heen. Dit on derwerp alleen al biedt stof te over voor een heel artikel. Misschien ko men we daar later nog eens op terug. Interessant is het te horen dat onder de voorlopers van de klok, behalve de algemeen bekende zonnewijzer en bijvoorbeeld de zandloper, ook de gnomon en de obelisk gerekend moe ten worden, evenals het wateruur- Bronzen wekkerklokje (eind 1800). De. console is er door de heer Van Dungen later bijgemaakt! verschillende klokken had gezien, vond dat zijn kortstaartklok daar eigenlijk bijhoorde en gaf deze aan de Van Dungens weg. Ook deze klok heeft de heer Van Dungen zelf hele- werk, het olie-uurwerk en het kaars uurwerk. Een andere wetenswaardigheid is dat na Huygens, die het slingeruurwerk uitvond, aan het principe hiervan niets is veranderd. De allereerste klokken hadden slechts één wijzer. Collega Van Dungen bij zijn Engelse staande klok, een zogenaamde Long Case Clock. Deze werd in 1775 gemaakt door William Owen. Op de klokken van sommige kerk torens is dat nu nog zo. In de begin tijd van het uurwerk lieten deze klok ken op elk heel uur slechts één slag horen. Aanvankelijk liepen alle klok ken op gewichten; pas later werd de veer toegepast. Klokkenverzamelaar Van Dungen heeft een mooie hobby, te meer omdat hij de vaak moeizaam verworven klokken eigenhandig weer tot leven brengt. Samen met zijn vrouw wil hij proberen een collectie aan te leggen van zo veel mogelijk verschillende soorten antieke klokken. Dat is hen gedeeltelijk al gelukt. Hij is overigens niet de eerste en de enige verzamelaar op dit gebied. De geschiedenis leert ons dat Lodewijk XV reeds een der gelijke hobby had. Of deze ook zelf zijn klokken op gang bracht, ver meldt de historie niet Een Franse zuilenpendule (Empire) uit de jaren rond 1800. Deze klok heeft een houten kast met vernuld bronzen inlegwerk en een emaille wijzerplaat. De wijzerplaatring is zeer fraai uitgevoerd: de slinger is van verguld koper.

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 18