Friese staartklok van het gangbare model (lange staart). Deze klok werd omstreeks 1820 in Joure, Friesland, gemaakt door Martin Hylkes van der Meulen. WIST u dat in de meeste Friese klokken een wekker zit? Zo nee, dan moet u bij gelegen heid eens letten op de kleine extra gewichtjes die onderaan de klokke- kast vastgehaakt zijn. En vraagt u in zo'n geval de eigenaar eens de wek ker te laten aflopen. U zult verrast zijn. Ook over de lange duur van het wekkergeluid. De mensen waren vroeger waarschijnlijk niet zo snel wakker te krijgen! De hobby van de heer Van Dungen (ook zijn vrouw is helemaal „in") dateert van enkele jaren geleden. Zij zochten toen naar een Friese klok die bij de (voor een belangrijk deel an tieke) meubels paste. Ergens zagen zij toen een geheel houten klok en de heer Van Dungen dacht: die kan ik zelf ook maken. Heel toevallig kwam hij toen in contact met een man, die het repareren van Friese klokken als zijn beroep uitoefende. Een echte klokkenmaker dus, die vroeger, even als zijn vader en diens vader, Friese klokken vervaardigde. Deze had een houten klok liggen, weliswaar in on derdelen (waarvan er bovendien en kele ontbraken), maar het was een origineel houten uurwerk uit de jaren rond 1730, destijds nagemaakt naar een klok anno 1650. De heer Van Dungen mocht zijn geluk erop be proeven. Nadat hij de ontbrekende onderdelen had bijgemaakt, wat geen eenvoudig karwei was, lukte het hem ook de klok weer in elkaar te zetten. En dit werd het begin van zijn hobby. De tweede aanwinst was een Louis XVI-klokje (een pendule), echter zonder uurwerk. Na bijna een jaar zoeken en in verschillende plaatsen ,,de boer op gaan", slaagde onze col lega er in een bijpassend uurwerk te vinden. De pendule prijkt nu trots op de schoorsteenmantel. Een andere keer zag de heer Van Dungen ergens de kast van een Fran se zuilenpendule staan, een van de vroegste modellen in dit soort klok ken. Ditmaal vond hij een bijpassend uurwerk bij een uitdrager. Toen brak op een goede dag het moment aan waarop onze verzame laar oog in oog kwam te staan met een Friese klok, het soort uurwerk waar het hem en zijn vrouw in eer ste instantie om te doen was geweest. De reeds eerder genoemde klokken maker bezat een exemplaar, waarvan het uurwerk defect was. Zelf had hij aan beginnen, dacht hij toen hij zag dat er echt wel meer klokken in een kamer ondergebracht konden wor den, zonder dat het op een klokken museum ging lijken. Later kwam weer een andere kennis een defecte Friese klok brengen, om te laten onderzoeken of reparatie nog de moeite (en het geld) waard was. Dat was het volgens de heer Van Dungen zeker. De kennis, die de Houten hangklok met houten raderen, die in benen lagers lopen. Deze klok heeft in plaats van een slinger een „foliot", die boven het uurwerk gemonteerd is en horizontaal beweegt. In de jaren rond 1730 gemaakt naar een origi neel Duits model van 1650. Deze klok (met slechts één wijzer) was een van de eerste huis uurwerken. De houten wijzerplaat is met linnen overtrokken en daarna beschilderd. Engelse tafelklok met maanstandaanwijzing, ge bouwd eind 1800 naar een Engels model uit 1680-1700. Het uurwerk heeft een verzilverde cijferring en verguld bronzen hoekornamenten en versieringen. geen tijd om het te repareren. Als de heer Van Dungen daartoe kans zag, kon hij de klok overnemen. Dat was aan geen dovemansoren gezegd, al heeft onze collega wel geweten waar aan hij begonnen was. Vergeet niet dat alles aan zo'n Friese klok hand werk is, van het uurwerk, de ge schilderde wijzerplaat tot het klokke- kleedje (boven over de kast) toe. Maar, al doende leert men en uitein delijk slaagde hij erin de klok weer helemaal in orde te krijgen. De grote stimulans om verder te gaan met het verzamelen van klokken kreeg de heer Van Dungen toen hij eens bij een kennis kwam, in wiens grote huis zo'n dertig klokken stonden of hingen. Daar ga ik ook 15

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 17