geen watermerk en wordt maar aan een zijde bedrukt. Gebruikelijk is dan, teneinde het contrast van het beeld te verhogen, een vel carbon met de carbonzijde tegen de achterkant van het lichtdoorlaatbare papier te leg gen. Hiervoor is zelfs een speciale soort geel carbon ontwikkeld, dat nog minder licht doorlaat dan zwart. Bij handschrift (handtekening, paraaf bij voorbeeld) geeft een zwart schrijven de ballpoint het beste resultaat. Kleuren die nauwelijks contrast ge ven en daarom ook niet of slecht gelichtdrukt kunnen worden, zijn violet, paars en blauw. Als hulpmiddel voor offsetdrukken Door middel van lichtdrukappara- tuur kunnen ook uitstekende platen, volgens de transfermethode, voor de offsetdrukmachine worden gemaakt. Voor deze machines is een „plaat" namelijk de drukvorm waarvan een oplage wordt gedrukt; hier komen we later bij het onderwerp „offset" op terug. De transfermethode komt neer op het gebruik maken van de kleefkracht van bepaalde stoffen, col loïden genaamd; u kent ze ongetwij feld van de achterzijde van postze gels en de gomrand van enveloppen. Na bevochtiging krijgen ze kleef kracht. Samen met een diazo-verbin ding wordt zo'n colloïdenlaag, die op een film is aangebracht belicht. (Wat is licht toch een tovermiddel bij al deze zaken!) De diazo-verbin ding zorgt er nu voor, dat op de plaatsen waar het licht kan inwerken, de kleefstoflaag zijn kleefkracht na bevochtiging verliest. De laag wordt door het licht „gelooid". Dit houdt in dat op plaatsen waar geen licht kon komen, waar een beeld stond dus, de kleefstof zijn normale wer king behoudt. Leggen we nu de belichte film met de kleefstoflaag tegen bijvoorbeeld een dun metalen plaat, of wel de offsetplaat, en voeren we beide door vochtige aandrukrollen dan kleeft het beeld in positief zwart vast aan de plaat. Als we daarna de film van de plaat scheiden blijft het beeld op de plaat achter (zie de foto rechtson der). Na verhitting in een oventje is deze plaat gereed voor gebruik. Tot slot van dit onderwerp nog en kele tips. Er bestaat een soort violetschrij- vend kleurpotlood, dat ongevoelig is voor de lichtbron van de machines en het diazo-materiaal van het papier (Faber-Castell 4100-Goldfaber no. 437). Hiermee kunnen aantekeningen, hulplijnen en correcties op het trans parante master worden geschreven, die niet mee worden gekopieerd. Tegelijk met een te kopiëren ori gineel kan een glasheldere transpa rante film, waarop een vaste tekst is aangebracht, worden mee gelicht drukt. Bijvoorbeeld met het woord „kopie" of „bestemd voor of de naam van een afdeling. Het diazo-papier kan op zichzelf ook weer in transparant worden uit gevoerd. We kunnen daarop iets in vullen en dat dan weer lichtdrukken. Er is ook tweezijdig te kopiëren diazo-papier, het is er in een aantal kleuren, het wordt geleverd met een glimmende plastic beschermlaag zo dat het geen vuil of vet aanneemt en er is ook luchtpost-diazo-papier. Uiteraard zullen er altijd heel wat documenten te fotokopiëren zijn die door hun aard niet kunnen worden gelichtdrukt. Dit kunnen aan twee kanten bedrukte contracten zijn bij voorbeeld, of facturen, of andere bin nenkomende stukken op zeer slecht doorlichtbaar papier en dergelijke. Dan staan ons andere technieken ter beschikking, afgezien van de moge lijkheid om op de lichtdrukmachine de zogenaamde strip-film te maken, waartegen echter toch nog wel wat bezwaren zijn in te brengen. (Wordt vervolgd) De heer G. C. Fonke, van H.T.B. te Rotterdam toont hier duidelijk hoe het beeld door het transferapparaat wordt overgezet. In zijn linker hand houdt hij de offsetplaat waar het beeld nu op overkomt van het belichte diazo-materiaal in zijn rechterhand. Rechts op de voorgrond het belichtingstoestel met het origineel. (Links). Onder het scherp toeziend oog van enkele „Fortunes" voert de heer H. van den Velden juist een kopie in het ontwikkelgedeelte van de OCÉ-lichtdrukmachine te 's-Hertogenbosch. Geheel links: De heer P. Steenbekkers te 's-Her- togenbcsch laat zich door twee voetbalelftallen niet afleiden van zijn taak om hier de OCÉ 211 com bine te bedienen. Dit lichtdruk apparaat is speciaal gemaakt voor het kopiëren van grote tekeningen. 11

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 13