„EVEN EEN KOPIETJE MAKEN...",,, door P. M. Lakeman met illustraties van A. Sinkeldam. DEZE zin is tegenwoordig bijzonder populair. Geen wonder, want het wordt ons wel heel gemakkelijk gemaakt. Vroeger vereiste het fotokopiëren van een contract een complete donkere kamer met een grote camera, ontwikkelen, spoelen, fixeren, weer spoelen en drogen. Pas na enkele uren was een afdruk beschik baar. Dat kon toen allemaal. Men had niet zo'n haast. Omdat tegenwoordig echter een minuut veelal te lang duurt, kunnen we het nu zonodig in zes seconden. Er is dan ook een onoverzienbare keuze van apparaten ter beschikking om onze papierwinkel nog groter te maken dan hij nu al is. De doelmatigheid van al deze „kopietjes" nog even in het midden latend (daar komen we aan het eind van deze artikelen trouwens nog op terug) kan het beslist wel nuttig zijn enig inzicht te hebben in de mogelijkheden en onmogelijkheden, die ons worden geboden. Wij horen van lichtdruk, offset, xerox-kopie. Wat is dat? Waarom al die soorten? Is er een belangrijk verschil in prijs per kopie? Wanneer kunnen we die, wanneer beter déze methode benutten? Moeten we bijvoorbeeld bij het maken van documenten (typen, tekenen, schrijven) hiermee al rekening houden? Voor degenen die zich hiervoor interesseren, is dit artikel geschreven. Het beperkt zich in hoofdzaak tot de bij Heineken aanwezige apparatuur waarbij getracht is, zonder de redactie tot extra edities te nopen, toch de kernpunten tot hun recht te laten komen. De schrijfmachine en carbon We zouden het haast vergeten, maar natuurlijk vermenigvuldigen we ook op een schrijfmachine door middel van carbonpapier. Carbon is een drager van plastic of papier waarop een roetprodukt is aangebracht voor gebruik in de schrijfmachine. Voor handschrift wordt meestal analine-carbon gebruikt. 9

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 11