INKOMSTEN BELASTING Voor de berekening van de over 1965 verschuldigde inkomstenbelasting is de nieuwe wet Inkomstenbelasting 1964 van toepassing. We zullen geen vergelijking maken tussen de oude en de nieuwe wet, maar aan de hand van enige voorbeelden laten zien, hoe nu dit aangifte biljet moet worden ingevuld. Men wordt in de inkomstenbelasting over 1965 aan geslagen, indien men als werknemer a. meer dan 12.000,bruto arbeidsinkomen heeft genoten; b. minder dan 12.000,heeft verdiend, maar meer dan 400,overig inkomen (b.v. bijverdienste) heeft genoten; c. minder dan 12.000,zelf heeft verdiend, maar de echtgeno(o)t(e) tevens arbeidsinkomen heeft genoten; d. indien men er zelf om verzoekt. Indien men in de gevallen a, b en c geen aangiftebiljet ontvangt, is men verplicht daarom te vragen. Een algemene handleiding geldig voor iedereen kan in het bestek van een artikel als dit niet worden gegeven; daarom worden hier alleen de problemen behandeld, die zich bij de doorsnee werknemer voordoen. Van het bedrijf ontvangt u in het begin van het jaar een opgave van het genoten inkomen. We nemen die als uitgangspunt. Op zo'n kaartje stonden bijvoorbeeld de volgende gegevens: Naam van een man, gehuwd, met aftrek voor 2 kin deren per 31 december 1965. Loon incl. tantième, overwerk etc. 11.500, A.O.W./A.W.W.-premie1.120, Loonbelasting850, Pensioenpremie30, Kinderbijslag over 1965 620, Werkgeversaandeel ziekenfondspremie 230, Ingehouden premie Werkloosheidswet 30, Bij het uitdelen van de kaartjes is een stencil met enige aanwijzingen verstrekt. Die behoeven we hier niet te herhalen. De vragen betreffende de persoonlijke gege vens leveren in het algemeen geen moeilijkheden op. Voor een kind, dat thans hulp in de huishouding is, kan extra aftrek worden verkregen. Dit is iets nieuws in 1965. In ons voorbeeld moet bij de specificatie van het loon (vraag 20) worden opgenomen: Werkgever ingehouden ingehouden loon A.O.W.-premie loonbel. enz. Heineken's Brouwerijen Nederland N.V. ƒ1.120,— 850,— 11.500,— I Eventueel tevens vermelden het arbeidsinkomen van de echtgenote. Bij Heineken worden alle sociale uitkeringen in het loon mede opgenomen en worden geen reiskostenvergoedingen gegeven. Bij de betreffende vragen hoeft dus niets te worden ingevuld. Kinderbijslag over 1965 620, 12.120,- af: op het loon ingehouden premies ziekte wet en werkloosheidswet verminderd met het aandeel van de werkgever in de ziekenfondspremie. Dus 30,-min 230,—. Dit komt negatief uit, er hoeft niets worden bijgeteld 12.120,— Voor niet verplicht verzekerden mag hier de in gehouden werkloosheidswetpremie worden afge trokken. Aan de hand van het biljet worden nu verder enige punten behandeld. Onder de vraag Inkomsten uit arbeid" (vraag 9) moet de uitkomst van de berekening van die hiervoor is ge geven, worden opgenomen. De aftrekposten voor reis kosten en de regeling dat 5 °/o van het inkomen mag worden afgetrokken (binnen bepaalde grenzen) zijn in de toelichting die bij het biljet gaat duidelijk aange geven. Onder rente, dividend enz. (vraag 11) moet onder meer de rente van de premie-spaarregeling worden op genomen. U kunt het bedrag, dat voor 1965 moet wor den opgegeven, vinden op de saldo-opgave, die u in het begin van 1965 van de Spaarbank hebt ontvangen. Andere inkomsten (vraag 12) Dit betreft invaliditeitsrente, A.O.W., A.W.W. e.d. In het algemeen worden deze inkomsten aan Heineken af gedragen. Het bedrag dat als loon is vermeld, omvat deze uitkeringen dus reeds. Bij Eigen inkomsten van kinderen (vraag 14) behoeven niet te worden opgegeven de bedragen, die kinderen verdienen, wanneer zij in loondienst werken. Onder de naam aftrek wegens persoonlijke verplich tingen (vraag 16) worden verschillende bedragen samen- f r

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 8