Niet het optimisme van de zorgeloze, maar van de man die er een grote krachtsinspanning aan verbindt. Eigenschappen als deze, nuttig onder alle omstandig heden, demonstreren als het ware hun gewicht in moei lijke tijden zoals de bezettingsjaren toen u zware per soonlijke risico's van verschillende aard durfde te aan vaarden in 's lands belang, in het belang van de on derneming, in het belang van het personeel. En in de daarop volgende jaren, de jaren van wederop bouw, toen we reeds spoedig naast de zorg om een deplorabele bedrijfsuitrusting, in een ongekende omzet- diepte terecht kwamen, die menigeen, maar u niet, in paniek bracht. U was het die uw medewerkers toen geïnspireerd en meegesleept hebt tot het bereiken van doeleinden die in zekere mate bepalend zijn voor de plaats die Hei- neken thans in de Nederlandse economie inneemt. Slechts twee gebeurtenissen als voorbeeld: 1. Het slagen in uw opgave om ons door exportvoor rang sterk gedaalde marktaandeel binnenland te her stellen. Was dit aan het eind van de oorlog ruim 24 pet, het werd ruim 21 pet in 1946/47 en 1947/48. Daarna was er een voortdurende stijging. 2. De door u niet alleen ontworpen maar ook doorge drukte ingrijpende wijziging van het onwrikbaar schijnende stelsel van onze binnenlandse afzetkana len. En dan wilde ik nog wijzen op dat magische fluïdum van uw persoonlijkheid, dat in het interne en externe verkeer van zo grote betekenis is. Ik ben niet bij machte dit verschijnsel te definiëren. Maar wel heb ik bij herhaling het mirakel meegemaakt van de stijgende gemoedsbarometers, overal waar u onder mensen verschijnt. En van de vruchtbare bodem die dan ontstaat voor onderling begrip en opheffing van tegenstellingen. Het is om al deze eigenschappen een voorrecht ge weest onder u te mogen werken. Degenen, die de financieel economische kolommen in de dagbladpers volgen, zullen weten, dat niet het sta dium van lediggang u wacht, maar dat vele en uit gebreide verantwoordelijkheden in hoge bestuursfunc ties uw deel blijven. En zo zult u ook na vandaag en we hopen lang blijven de bekwame leider en veilige gids die zijn kracht en gezag mede en vooral ontleent aan zuivere men selijkheid. Wij wensen u alle bevrediging en geluk in de status die nu voor u aangebroken is." De heer Kort: „Geachte familie Feith, dames en herenmijnheer Feith. Het is voor mij een eer en groot genoegen u namens het personeel van de drie bedrijven te mogen toespre ken. Mijnheer Feith, in de allereerste plaats wil ik u, mede namens het personeel, gelukwensen met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De vorige sprekers hebben al een duidelijk beeld ge geven van uw hoedanigheden en kwaliteiten als één der leiders van dit bedrijf. 14

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 16