bereikte resultaat eveneens zoveel succes boeken met de export naar vele andere landen. Wanneer wij nu kunnen zeggen dat het Heineken pilse- ner als no. 1 op de lijst staat van alle exportbieren ter wereld, dan is dat voor een belangrijk deel het resul taat van beslissingen die de heer Feith in de dertiger ja ren heeft genomen. Gedurende de oorlogstijd was de heer Feith eerst on derdirecteur en sinds 1941 directeur van onze onderne ming, met standplaats in Rotterdam. In deze benarde jaren is hij volledig geslaagd in zijn hoofdtaak: het intact houden van het bedrijf en het in Nederland aan het werk houden van het personeel. Tijdens de oorlog werd met stilgezeten. Voorbereidin- Uit de contacten, die de heer Feith voor de oorlog in Singapore wist te maken, ontstond later Malayan Breweries Ltd., Heineken's meest succesvolle associatie in het buitenland. Op de foto de Tiger brewery in Singapore. ja, gaarne en vaak zullen terugdenken aan een samen zijn, dat is belegd om op feestelijke wijze uitdrukking te geven aan onze dankbaarheid voor al hetgeen de heer Feith gedurende zo lange tijd in het belang van Heineken heeft gedaan. Na mij zullen nog twee personen de heer Feith toe spreken. Eerst de heer Vestergaard, directeur van Hei neken's Brouwerijen Nederland, die de heer Feith zo lang en van zo nabij in Rotterdam heeft meegemaakt en ten slotte de heer Kort, lid van de ondernemingsraad te Rotterdam, die het geschenk van het personeel aan de heer Feith zal aanbieden. Als lid van de raad van bestuur is het mijn taak te trachten u een indruk te geven hoe voortreffelijk de heer Feith gedurende 38 jaar de belangen van onze maatschappij heeft behartigd. Dat is geen eenvoudige taak. De heer Feith heeft heel veel gepresteerd. Zijn activiteiten zijn veelzijdig ge weest en succesvol. Voor het bereiken van deze succes sen waren niet alleen zijn grote bekwaamheden en werkkracht bepalend, maar beslist ook zijn bijzondere persoonlijkheid. Het was 1 juni 1927 toen de heer Feith zijn intrede bij Heineken deed als 2e secretaris van directeur Ras. Zijn meest markante activiteit in deze functie was de voorziening van de bezoekers van de Olympische Spe len in Amsterdam in 1928 van ons bier en de verzor ging van de Heineken publiciteit rond deze spelen. Daar is zelfs al luchtreclame bij te pas gekomen. Eind 1928 werd de heer Feith benoemd tot export-ma nager en in de jaren tot de 2e wereldoorlog heeft hij de basis gelegd voor de grote vlucht van onze export na de bevrijding. Maar nog voordat hij deze functie aanvaardde, heeft hij iets anders gedaan van groot belang voor de toe komst van onze onderneming. Dit is gebeurd tijdens een reis die hij heeft gemaakt naar Java, Singapore en Indo-China om de mogelijkheid te onderzoeken een brouwerij in het Verre Oosten te vestigen. Op die reis heeft de heer Feith bijzonder goede con tacten weten te maken te Singapore. Hieruit zijn twee jaar later de Malayan Breweries Limited ontstaan. Deze Malayan Breweries, dames en heren, daarvan kunnen wij heden ten dage zeggen dat het niet alleen een van Heineken's meest succesvolle buitenlandse associaties is geworden, maar zelfs Heineken's meest succesvolle associatie in het buitenland. Om terug te komen op de export: Afgezien van inciden tele successen is de grote verdienste van de heer Feith dat hij de Amerikaanse markt voor Heineken heeft ge opend. Na de opheffing van de prohibitie in de Verenigde Sta ten in 1933 bracht hij ons bier als eerste buitenlands bier op de Amerikaanse markt. De heer Feith is het ook, die de man heeft gevonden, later onze agent, die de naam Heineken een begrip heeft gemaakt tot in de verste uithoeken van dit enorme land. Het klinkt thans allemaal zo eenvoudig vorengenoemde beslissingen te hebben genomen. Het was zeker niet eenvoudig. Het is dank zij de ondernemingsgeest van toen dat wij nu in de Verenigde Staten een zo prachtige markt voor onze export hebben en door het aldaar Op 20 december 1955 sloeg de heer Feith de eerste paal voor onze vestiging in 's-Hertogenbosch, oorspronkelijk een bier verwerkingsbedrijf, dat echter weldra uitgroeide tot een com plete brouwerij, thans de grootste van het Heineken concern: 11

Vers van 't Vat | 1966 | | pagina 13