MODERNE BLOED TRANSFUSIE DE LANDSTEINER-PENNING EN -PLAQUETTE Moderne behandeling van patiënten in ziekenhuizen is niet meer goed denkbaar zonder de toepassing van menselijk bloed. Bij een groot aantal Bij een donor wordt een halve liter bloed af genomen, die ziekten wordt dit bloed in zijn geheel toegediend. Soms is slechts een onder deel van dit bloed nodig, zoals plas ma, bloedeiwitten, gezuiverde rode bloedlichaampjes of de antistof be vattende gammaglobuline. Al deze uit menselijk bloed verkregen pro- dukten worden bereid in hiervoor ingerichte laboratoria, waarvan de bekendste het Centrale Laboratorium voor de Bloedtransfusie te Amster dam is. Door de toepassing van bloed zijn sommige operaties, bijvoorbeeld aan de bloedvaten, het hart en de nieren, mogelijk geworden. Voorheen konden patiënten, die aan ziekten of afwij kingen van deze organen leden, niet geholpen worden en zij stierven veelal een vroegtijdige dood. Het Rode Kruis verricht een bemid delende en regelende taak tussen de donor, die vrijwillig, belangeloos en anoniem zijn bloed wil geven, en de patiënt die dit bloed nodig heeft. In geheel Nederland zien de bloed transfusiediensten van het Rode Kruis nauwlettend toe, dat in voldoende hoeveelheden voor de patiënten ge zond en passend bloed beschikbaar is en dat dit ook daar terecht komt waar dit het meest nodig is. Hiertoe worden de donors vóór iedere bloed afname gekeurd en, na goedkeuring, wordt het bloed afgenomen en aan de ziekenhuizen op aanvraag per speciaal hiertoe ingerichte auto ge bracht. Daar de benodigde hoeveelheid bloed steeds toeneemt, is het evenwel nood zakelijk dat zich veel meer mensen als donor aanmelden. Men kan dit doen: schriftelijk of telefonisch aan de administratie van de onderstaande transfusiediensten. Amsterdam, Plesmanlaan 125, kamer 37, telefoon 150114. Den Haag, Het Rode-Kruiszieken- huis, Sportlaan 600, telefoon 614761 of 399913. Rotterdam, Westzeedijk 112, telefoon 125471. Dordrecht, Buitenwalevest 29, tele foon 4372. Den Bosch, Fred. Hendriklaan 61, telefoon 24441, toestel 217. Donor kan slechts zijn hij of zij die 18 jaar is (tot maximum 65 jaar) en een goede gezondheid geniet. Het Rode Kruis is u bij voorbaat namens de patiënten dankbaar indien u zich in groten getale als donor op geeft. Het keurende personeel zal zijn best doen u na uw aanmelding zo snel mogelijk op te roepen voor de keu ring, ook als er zich velen zouden aanmelden! naar de ziekenzaal wordt gebracht om bij een patiënt bloedverlies aan te vullen. In de maand oktober kregen twee personeelsleden van de Rotterdamse brouwerij de Landsteiner-penning voor vijf maal bloed geven uitgereikt. Het waren mej. C. E. de Heer en de heer A. P. Burik. Op de afbeelding ziet u de penning en daarboven de plaquette, die tegenwoordig wordt uitgereikt wanneer men twintig maal bloeddonor is geweest. Prof. dr. Karl Landsteiner was de man, die in 1900 het bestaan van verschillende bloed groepen ontdekte, evenals in 1940 de Rhesus-factor.

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 8