halen wat hij gezegd heeft. Beter is het, direct summiere notities te ma ken; men ziet achteraf wel of ze van nut zijn. Een klein technisch punt: omdat men te allen tijde moet kun nen noteren, behoort men links te tele foneren. Het toestel hoort dus links op het bureau en de hoorn in de lin kerhand. Rechts ligt het memoblok. Nog even terug naar het begin van het gesprek. Wie opgebeld wordt neme direct op. Het is weer een simpel punt waartegen toch veel ge zondigd wordt. Menigeen gaat rustig nog even door met lezen, spreken of schrijven als zijn toestel belt. Erger nog is de gewoonte van sommigen om de telefoon van de haak te ne men (om van het gerinkel af te zijn) zonder direct te antwoorden. Men zet dan eerst het gesprek waarmee men bezig was nog even voort. Dit is bepaald een bewijs van slechte tele foonmanieren. Het (lang) laten wach ten in het telefonisch contact is trou wens altijd incorrect. „Ik zal even de juiste stukken opzoeken" of „Ik zal even kijken of ik de heer X voor u kan vinden" ontaardt maar al te vaak in minutenlang wegblijven. Niet alleen kost dit telefoontijd maar ook lijkt wachten per telefoon altijd veel langer dan het is. Het is ook onnodig: men kan immers aanbieden terug te bellen. Een vergrijp tegen de welle vendheid is het laten wachten van een extern gesprek op de afwikkeling van een intern gesprek. Wie intern telefoneert en daar een extern gesprek tussendoor krijgt, hoort het interne gesprek af te breken. Dit is een tele- foonregel die in elk bedrijf zou moe ten gelden. Iets anders is het als men tijdens een extern gesprek een tweede extern gesprek doorkrijgt. Er zijn dan twee correcte mogelijkheden. Als men meent het lopende gesprek snel te kunnen beëindigen, melde men dat aan de telefoniste. Zij zal de opbeller dan vragen, even te wachten tot het toestel vrij komt. Als men meent dat het gesprek niet snel klaar zal zijn, laat men de opbeller melden dat hij dadelijk wordt teruggebeld. Het mi nutenlang laten wachten (heel ge bruikelijk!) is weer zonder meer on elegant. Doorverbinden Doorverbinden is een speciale kunst. Primair geldt dat voor de telefo niste. Voor zover de opbellers een naam of afdeling noemen, is het doorverbinden voor haar simpel. Maar dagelijks bellen ook mensen op, die wel een bepaalde vraag hebben, maar geen naam of afdeling weten. De telefoniste moet dan beoordelen bij wie de kwestie thuishoort. Zij moet de organisatie dus grondig ken nen. Lang niet iedere telefoniste schijnt aan deze eis te voldoen, ge tuige de wonderlijke manier waarop men in sommige bedrijven doorver bonden wordt (gelukkig niet bij ons. Red.). Trouwens, niet alleen de tele foniste valt hier iets te verwijten. Menige functionaris maakt zich schuldig aan lukraak doorverbinden van gesprekken die niet voor hem blijken te zijn. De enige gedachte is, zich er zo snel mogelijk af te maken. En wie neemt de moeite om bij het doorverbinden even de naam van de opbeller en de kwestie waarover het gaat kort te noemen? Veel nodeloos doorverbinden zou eenvoudig te voor komen zijn. Ten eerste door op de zakenbrief duidelijk de naam en het interne telefoonnummer te vermelden. Veel telefoongesprekken zijn immers reacties op ontvangen brieven. Brie ven, die veelal van een onleesbare handtekening zijn voorzien, en waar op enige verdere aanduiding van de functionaris of afdeling ontbreekt. Hoewel de onhandigheid hiervan in het oog springt, is het in menig be drijf een vaste gewoonte. Een tweede remedie tegen de foutieve doorverbinding is het instellen van informatieposten op elke afdeling. Een suggestie voor het grote en mid delgrote bedrijf. Op elke afdeling zou één persoon moeten zijn die de taakverdeling op de afdeling in de tails kent. Bijvoorbeeld de secreta- taresse van de afdelingschef. Het nut ligt in de telefoongesprekken waarbij de opbeller geen naam kan noemen. Een intelligente telefoniste kan in deze gevallen doorgaans wel raden onder welke afdeling de kwestie res sorteert, maar weet vaak niet welke functionaris het aangaat. Zij kent wel de organisatie als geheel, maar niet de afdelingen in details. Zij kan nu terugvallen op de informatieperso nen in de afdelingen, die snel de juiste functionaris kunnen lokaliseren. Ook voor het interne telefoonverkeer in de grotere organisatie zijn deze afdelingsinformateurs(-trices) trou wens nuttig. Zij moeten dan op de interne telefoonlijst (waarvan bij elk toestel een exemplaar!) als zodanig aangemerkt zijn. Afwezigheid In elk bedrijf komt het dagelijks voor dat er functionarissen „zoek" zijn. De telefoniste krijgt een extern ge sprek door; de functionaris is niet op zijn plaats en het is onbekend waar hij uithangt. Ook dit is een inbreuk op correct telefoongedrag. Wie behoort tot de mensen die gere geld opgebeld worden, mag zijn toe stel niet zonder meer in de steek laten (afgezien van enkele minuten). Wie zijn toestel verlaat, moet dat even aan de telefoniste melden. Blijft men binnen het gebouw, dan wordt eventueel een ander intern nummer opgegeven waar men bereikbaar is. Men verlate zich niet op de interne omroepinstallatie of teletracer (het zakradiootje); deze garanderen de be reikbaarheid binnen het gebouw niet overal en voor 100 Verlaat men het bedrijf onder werktijd, dan is het juist even te melden hoe lang men ongeveer wegblijft. Voor de functionaris met secretaresse is het zaak dat de laatste weet waar de man is en hoe lang hij wegblijft. Als een functionaris langer afwezig is (op zakenreis, met vakantie, ziek), is het niet voldoende dat zijn secretaresse dat weet; ook de telefoniste moet op de hoogte zijn. Dit voorkomt een serie vergeefse doorverbindingen tij dens de afwezigheid. Verdere regels houd de microfoon recht voor de mond en niet voor de keel spreek duidelijk en vooral niet luider dan normaal spreek niet met sigaret, sigaar of pijp in de mond articuleer duidelijk formuleer beknopt en zakelijk; blijf liefst wat beneden het niveau van uw normale welsprekendheid luister aandachtig in het besef dat u tijdens elk gesprek uw bedrijf en uw afdeling vertegenwoordigt zorg dat gegevens die u voor prompte beantwoording van vragen nodig hebt, onmiddellijk onder uw bereik liggen blijf aan de telefoon altijd correct en vriendelijk spreek gewoon (doe niet onnodig deftig of gewichtig per telefoon) verlies bij lang wachten uw goede humeur niet laat uw telefoniste of secretaresse aanvragen en wachten op aansluiting; neem pas over bij de telefoniste van het aangevraagde bedrijf; het spaart u tijd en ergernis wikkel ook interne gesprekken zo vlot mogelijk af (ze kosten geen geld, maar het aantal lijnen is beperkt: als alle interne lijnen spreken is het in terne net verder geblokkeerd). 11

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 13