Ideeën in woord en beeld Het aanbrengen van twee pneumatisch bediende tikkers op de uitloopzijde van de wasmachine van colonne 2. Deze tikkers veroorzaken een stoot op de flessenbalken, waardoor de flessen gemakkelijker loskomen. De heer Romein ontving voor zijn idee een bedrag van 325,-. Als de flessen in de wasmachine komen, worden ze auto matisch in flessenbalken geplaatst. Deze flessenbalken bevatten zogeheten pockets, flessenhouders, waar de flessen gedurende het reinigingsproces omgekeerd in geplaatst zijn. Deze balken kantelen bij de uitloop van de machine, zodat de flessen uit de pockets vallen, waar na ze rechtop gezet en op de flessenbaan geplaatst (geschoven) worden. Bij de „verwerking" van glass cans ontstonden hierbij storingen. Deze vonden hun oorzaak in het feit dat de glass cans door hun afwijkend model niet zonder meer uit de pockets vielen. Het gevolg was kapotte flessen en verbogen flessenbalken. Om dit bezwaar te ondervangen werden bij de flessen balken twee „hulpkrachten" geplaatst, die met een ijzeren staaf een tik tegen deze balken gaven op het moment dat de flessen uit de pockets moesten vallen. Door deze tik werd een trilling veroorzaakt, waardoor het gewenste resultaat (het vallen van de flessen) werd bereikt. De heer Romein nu kwam cp het idee een luchtcilinder aan te laten brengen met aan weerszijden twee hamers op een as gemonteerd, die het werk van de ijzeren staven moesten overnemen. Op het moment dat de flessen uit de pockets moeten vallen, zorgen de hamers, dat de gewenste trilling wordt veroorzaakt, waardoor het probleem dus is opgelost. De heer Romein heeft met zijn idee een belangrijke besparing teweeggebracht, want de aanwezigheid van de twee extra mensen, die de voorheen gebruikte staven hanteerden, is nu overbodig geworden. „SLEUTELEN" AAN SLIJTENDE SLUITTAFELS Ten slotte kunnen wij de schijnwerper ook nog even richten op een Bossche collega, de heer P. L. van Hezik, voorman mechanische werkplaats, die met een verdien stelijk idee een belangrijke besparing heeft bereikt. De toepassing van zijn idee is te vinden in de bottelarij. De officiële omschrijving luidt: Op deze foto ziet u drie van de „bottle pads" (ronde, rubber kussens) waarop deze flessen tijdens het sluitproces staan. Bij de vulmachines de crownerplaat te vervangen door verwisselbare slijtplaten. Ook de beloning van het idee van de heer Van Hezik bestond uit een bedrag van 140, De hierin genoemde crownerplaat, of sluittafel, is een ronde metalen plaat, voorzien van een aantal, ook weer ronde gaten, waarin zich zogenoemde bottle pads (dit zijn ronde rubber kussens, waarop de flessen tijdens het sluitproces staan) bevinden. De sluittafel vormt een onderdeel van de kroonkurkmachine. Hiermee worden, zoals u weet, de met bier gevulde flessen in een razend snel tempo van een kroonkurk voorzien. Gedurende dit proces staan de flessen korte tijd op genoemde bottle pads. Tijdens het in en uit de machine voeren van de flessen komen deze in aanraking met de sluittafel. In het metaal trad daardoor na verloop van tijd een zodanige slijtage op, dat de bottle pads niet meer één vlak geheel vormden met de sluittafel. Deze werd afge keurd en vervolgens weggegooid. Zo'n sluittafel is nogal kostbaar en het verdroot de heer Van Hezik, dat het overgebleven materiaal geen enkele dienst meer kon doen. Hij kwam toen op de goede gedachte de „ver sleten" plaat vlak te maken en te voorzien van een nieuwe, verwisselbare bovenplaat. In het vervolg hoeft men nu alleen de bovenplaat, die in de eigen werkplaats vervaardigd kan worden, te vernieuwen. De bottelarij in Den Bosch heeft vijf kroonkurkmaehines in gebruik. De grote aantallen flessen (bij sommige machines 30.000 per uur) die zij verwerken, zijn er de oorzaak van, dat de sluittafels geen lang leven beschoren zijn. Dank zij het idee van de heer Van Hezik zijn de kosten, die het gevolg waren van de slijtage, nu aanzienlijk lager ge worden. De heer P. L. van Hezik in Den Bosch kwam op het idee nieuwe, verwisselbare bovenplaten te maken voor de sluittafels van de bottelarij. Op de foto ziet u hem bezig met het gereedmaken van zo'n plaat.

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 11