Zout (zee)water zoet maken De patatkraam. Met behulp van deze installatie, die vorig jaar gedurende enkele maanden achter de machinekamer stond opgesteld, werden de proeven voortgezet. heeft gedaan, stond gedurende de maanden augustus, september en ok tober van het vorige jaar achter de machinekamer opgesteld. Door haar uiterlijk verwierf deze installatie (zie de foto links) zich in Rotterdam al gauw de naam van de „patatkraam". Ook met deze installatie verliepen de proeven tot volle tevredenheid. De definitieve installatie Na al deze voorbereidende werkzaam heden kon tenslotte worden over gegaan tot de bestelling van de defi nitieve apparatuur. Deze arriveerde op 15 maart 1965 te Rotterdam en kwam begin augustus gereed voor gebruik. De installatie heeft een capaciteit van 28 m3 per uur en staat opgesteld op de brouw- waterzolder. WASHINGTON {AP) De snel groeiende wereldbevolking staat voor de dringende noodzaak economisch verantwoorde middelen te vinden om een rampspoedige waterschaarsle te voorkomen door het veranderen van zout zeewater in zoet water. In een boekje dat onlangs is uitgegeven door een Amerikaanse onderneming worden de ernstige moeilijkheden opge somd die een groot deel van de wereld met de watervoorziening zal hebben. ziederij een aantal brouwsels te maken. Dit gebeurde uiteraard met de meeste zorg. Men volgde nauwlet tend het brouwproces, onderzocht en proefde de gereedgekomen bieren grondig, terwijl verder de terugge wonnen gist voor het vergisten van nieuwe brouwsels werd gebruikt. Op deze wijze bleek dat het met dit proefapparaat bereide brouwwater van uitmuntende kwaliteit was. Een bijkomstig voordeel van deze ontzoutingsmethode bleek te zijn, dat het water, wanneer de juiste graad van ontzouting bereikt was, juist ook die hardheid bezat, die de brou wer gunstig acht voor het brouwen van Pilsener bier. Tot nu toe werd het Rotterdamse brouwwater door een aparte onthar- dingsinstallatie op de gewenste hard heid gebracht. Toepassing van elek- trodialyse zou laatstgenoemde werk wijze dus overbodig maken. De patatkraam Op grond van de verkregen resul taten besloot Heineken over te gaan tot het plaatsen van een installatie, waarmee de proeven op grotere schaal konden worden voortgezet. De apparatuur, die hiervoor dienst (Uit het Algemeen Dagblad van 26 juni 1965)1 In het boekje wordt ondermeer op gemerkt dat behalve de ontzouting een aantal andere plannen zijn voorgesteld en dat enkele daarvan nogal vergezocht zijn. Een ervan is enorme ijsbergen uit het Zuidpoolgebied te slepen naar ste den aan de kust van de Stille Oceaan waar waterschaarste heerst, zoals Los Angeles. Een ander idee is de omleiding van overtollig water uit rivieren in Alaska en Brits Columbia naar droge streken in het zuidwesten van de Verenigde Staten en Mexico, maar dit zou het omvangrijkste waterbouwproject in de geschiedenis zijn en zeker 25 jaar vergen. Het beste systeem lijkt daarom water uit de oceanen drinkbaar en geschikt te maken voor bevloeiingsdoeleinden. Al jaren is in deze richting wetenschappe lijk werk gedaan en zijn er proeven genomen met verschillende methoden, onder meer distillatie. De grote vraag is echter hoe de kosten te drukken tot een redelijk peil. Eer, Israëlische deskundige. Amos de Sjalitn. zei onlangs: „Het kost op het ogenblik veertig tot vijftig dollarcents tot een dollar of meer om 4500 liter zeewater te ontzouten" President Johnson heeft het bureau van het ministerie van binnenlandse zaken dat zich met deze problemen bezighoudt opdracht gegeven een oplos sing te zoeken in het ontzouten van zeewater. Kortgeleden heelt hij het Congres voorgesteld hiervoor tweehon derd miljoen dollar meer beschikbaar te stellen en het bestaande programma te verlengen van 1967 tot 1972 Israël behoort tot de landen die dringende redenen hebben om te ho pen dat ontzouting op grote schaal betaalbaar zal worden. Op het ogenblik verbruikt dit land negentig procent van het water, waarover het kan beschik ken en in ongeveer zes jaar zal dat cijfer ongeveer honderd procent zijn. Met medewerking van de Verenigde Staten worden derhalve plannen bestu deerd voor de bouw van een grote, door kernenergie gedreven ontzoutingsinstal- latie bij Asjdod aan de Middellandse Zee. Deze zou tot 110 miljoen gallons één gallon is ruim vier liter) zoet wa ter per dag produceren. Tot de vele gebieden van de Ver enigde Staten die zeer gebaat zouden zijn bij betaalbare ontzouting behoren de Maagdeneilanden. Het eiland St. John bijvoorbeeld is een juweel in het Caraïbische gebied, maar water is er schaars. Een bioloog van het natuurreservaat op het eiland vertelde dat hij zich heel gelukkig voelde omdat hij ruim honderdduizend liter water in zijn kelder had. Die kelder is gebouwd als een betonnen tank en hij heeft de regenpijpen van het dak naar de kelder geleid in plaats van langs het huis. Een pompinstallatie voert het water naar de kranen. 4

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 6