Toestellen van dezelfde uitvoering als het eerste proefapparaat worden gebruikt in reddingboten en opblaasbare rubber vlotten. De capaciteit van zo'n toestel bedraagt ongeveer 1 liter per uur. Het hoe en waarom Zoals vooral de Rotterdammers we ten, die het ook „proefondervinde lijk" hebben kunnen vaststellen, is het leidingwater bij ongunstige om standigheden zodanig, dat het voor consumptie minder geschikt is. In dit verband herinneren we nog even aan de zoutwaterperiode van 24 tot en met 28 januari 1963 in Rotterdam, toen een ware run op het welwater van onze brouwerij aldaar ontstond, waarbij in vier dagen een kwart miljoen liter goed water werd weg geschonken. Sindsdien zijn de water- halers blijven komen, tot op de dag van vandaag. Gelukkig is onze Rotterdamse brou werij niet afhankelijk van het leiding water. Zij beschikt over dertien wel len, die voldoende water produceren voor het gehele bedrijf. Maar het water, dat uit deze wellen komt, is vooral de laatste jaren aan een langzaam toenemende verzilting onderhevig. Weliswaar is dit zoutgehalte op het ogenblik nog niet zodanig, dat het de kwaliteit van het bier kan beïnvloeden, maar indien de toeneming van het zout gehalte in dezelfde mate zou door gaan, zou het over enkele jaren mis schien niet meer mogelijk zijn bier van de bekende kwaliteit te maken. Deze ontwikkeling voorzien hebbend, zijn onze deskundigen reeds jaren geleden begonnen dit probleem te bestuderen en mogelijkheden voor een bruikbare en economisch verant woorde oplossing te zoeken. Een gelukkige omstandigheid was, dat de Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) te Delft in de oorlogsjaren en daarna een procédé ontwikkeld had, dat voor ons veel belovend leek. Dit procédé, de elek- trodialyse, maakt gebruik van het feit dat het zout in het water opge lost is in de vorm van kleine, elek trisch geladen deeltjes, evenveel posi tieve als negatieve. Door nu twee elektroden in het water te plaatsen en hierdoor een gelijkstroom te voe ren, worden de positieve deeltjes aan getrokken door de negatieve elek trode. Hetzelfde geldt voor de nega tieve deeltjes ten opzichte van de positieve elektrode. Een hierbij toegepaste kunstgreep is, dat men in de deeltjesstroom een pakket membranen plaatst, die in staat zijn de geladen deeltjes uit de stroom weg te vangen. Eerste proeven In 1961 nam men een aantal proeven met een apparaat op laboratorium schaal. Dit toestel was van dezelfde uitvoering als die, waarmee redding boten worden uitgerust om schip breukelingen de mogelijkheid te ver schaffen uit het zoute zeewater drink water te bereiden. De hoeveelheid met dit apparaat geproduceerde wa ter was voldoende om in de proef- Foto rechts: Het hart van de installatie waarin de eigenlijke ontzouting plaats vindt. Links op de foto ziet u achter elkaar de twee membraanpakketten. Foto onder: In 1961 werden de eerste proeven genomen met een apparaat (ongeveer 1 meter lang en 75 cm hoog) op laboratoriumschaal. (Foto Bronswerk)

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 5