Onze nieuwe paarden in Amsterdam In december van het vorig jaar besloot de bedrijfsleiding van onze Amsterdamse brouwerij over te gaan tot het kopen van nieuwe paarden. Dit was nodig, omdat twee van de viervoeters te oud waren om nog langer dienst te doen, terwijl de andere twee door ziekte waren uit geschakeld. Het zoeken naar nieuwe paarden was geen gemakkelijke opgave, omdat aan deze dieren, die be stemd zijn voor het vervoer van ons bier door de nauwe straten van de binnenstad, hoge eisen worden gesteld. In de eerste plaats is het nodig, dat ze rustig en handel baar zijn, gezien het drukke stadsverkeer. Verder zijn daar de harde straatstenen, waardoor de hoeven erg veel hebben te lijden. Het resultaat van de „speurtocht", die men ondernam, was echter bevredigend: drie appel schimmels, die de namen Freddy, Jan Durk en Oscar kregen. Namen, die reeds van oudsher aan onze paarden in Amsterdam zijn gegeven. Verder één bruine bles met witte benen, genaamd Jo. Deze vier paarden, waarvan de bruine bles tot het Oldenburgse ras behoort, zijn zes a zeven jaar oud. Er was echter nog een wens. Een broertje of zusje te vinden voor de bles Jo. En dat broertje kwam. Na veel moeite vond men eindelijk omstreeks april van dit jaar wat men zocht. Jan Pieter, ook een bruine bles met witte benen, vertoont een frappante gelijkenis met Jo. Jan Pieter is echter iets jonger; hij moet nog zes jaar worden. Als paar vormen zij een bijzonder mooi geheel, dat, evenals het span appelschimmels, veel belangstelling trekt. Omdat er vijf paarden zijn, staat er nu om de beurt één op stal als reserve. Het ligt in de bedoeling de paarden, die met elkaar een waarde van verscheidene duizenden gulden vertegenwoordigen, ongeveer zeven jaar dienst te laten doen. Zeer kostbaar is ook het prachtige tuig, dat de dieren dragen. Elke morgen om half tien precies ver trekken twee wagens van de binnenplaats van de brou werij voor hun tocht door de binnenstad. De route, die Koetsier J. E. Marinus en bijrijder F. J. J. Wirken bij het verlaten van de brouwerij. Koetsier P. C. Walraven en bijrijder M. F. Kolk dragen de zorg voor de appelschimmels. de blessen volgen, ligt in een brede straal rond de Kalverstraat, Rembrandtplein en Utrechtsestraat. De schimmels zijn te zien op de Gelderse Kade, Zeedijk en Prins Hendrikkade. Een dagelijks tafereel, dat zeer zeker de moeite van het bekijken waard is. Vooral de talloze toeristen zien hierin een prachtig foto-object. Geen wonder overigens. Want onze „viervoetige ambas sadeurs" geven met hun mooi gevormde, maar toch sterke lichamen en hun trots opgeheven hoofden een heel bijzondere aanblik. Vooral de overeenkomst tussen de beide blessen komt hier nog eens te meer naar voren. Al met al een uniek geheel, waar onze brouwerij in Amsterdam terecht trots op kan zijn. Zeer duidelijk is hier de gelijkenis tussen de beide blessen, links Jo en rechts Jan Pieter, te zien. 7

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 9