paalde plaatsen tegen het papier worden geslingerd. Onder het produceren van een hevig knarsend geluid dat door akoestisch materiaal in de machine wordt om gevormd tot het spinnen van een tevreden kat, is hij in staat bij volle actie 10 miljoen tekens en spaties per uur op papier te zetten. Dit betekent, dat deze regel drukker theoretisch in staat is om een boek van zo'n 300 tot 400 goed gevulde pagina's in 10 minuten af te drukken. Het elektronische gedeelte van de computer heeft dan nog zoveel tijd over, dat het de af te drukken gegevens vóór het afdrukken nog even in haar intern geheugen controleert, en daarbij tevens nog in staat is een hele reeks van andere handelingen uit te voeren. Bij het noemen van deze formidabele snelheden zal het een ieder van u duidelijk zijn dat het ergens het paard achter de wagen spannen zou zijn, als we de aan- en afvoer van de gegevens voor de computer zou den verzorgen door gebruik te maken van de diensten van een jongste bediende, uitgerust met een fiets. De computerfabrikanten hebben lang om dit probleem heengedraaid, tot de moderne communicatiemiddelen zoals telefoon- en straalverbindingen na vele proefne mingen de oplossing hebben geboden. Data-transmission (gegevens verwerkende apparatuur) werd geboren, een nieuw lid van de computerfamilie. Haar eerste optreden in het openbaar zullen velen van u hebben gezien op de televisie ter gelegenheid van de Olympische spelen in Tokio. De resultaten van de di verse sportevenementen, vaak gehouden op vele kilo meters afstand van Tokio, werden via telefoonkabels rechtstreeks doorgeseind naar een computer in Tokio, die vrijwel onmiddellijk de uitslagen in leesbaar schrift overal waar nodig weergaf. Desgewenst onder vermel ding van het breken van een record met alle daarbij behorende gegevens. Ook onze computer zal uitgerust kunnen worden met deze data-transmissie apparatuur. De computer zou echter weinig presteren als hij niet de beschikking zou hebben over externe geheugens. Externe geheugens die bij Heineken het karakter van schijvenpakketten zullen hebben. Pakketten die verge lijkbaar zijn met een stapel grammofoonplaten waarop allerlei gegevens elektro-magnetisch kunnen worden vastgelegd. De pakketten zijn verwisselbaar en kunnen per pakket ongeveer 7.250.000 tekens bevatten. In deze pakketten worden alle gegevens vastgelegd, die regel matig moeten worden geraadpleegd. Meer pakketten kunnen tegelijkertijd geraadpleegd en bijgewerkt worden. Op een van de foto's ziet u hoe het in de toekomst bij ons zou kunnen gaan. Een van onze programmeurs, de heer Batenburg loopt met 7\4 miljoen gegevens over straat. De rekeneenheid is vanzelfsprekend een niet te ver waarlozen element in de totale opbouw van de com puter. Rekenwerk kan voor hem niet ingewikkeld ge noeg zijn, en voor wetenschappelijke berekeningen heeft hij een bijzondere aanleg. Toch blijft hij vreselijk dom en zal hij altijd de pro grammeur nodig hebben om hem tot daden aan te sporen. Dat een computer niet voor één gat te vangen is zult u zo langzamerhand wel aannemen, zijn werkterrein kent praktisch geen grenzen. De naam I.B.M. „360" is dan ook niet zo maar gekozen, maar heeft een diepere achtergrond. Op alle brochures over de 360 zult u de afbeelding van een „cirkel" van 360 graden tegenko men. Een gesloten cirkel die zich kan richten naar iedere structuurvorm in onze hedendaagse samenle ving. De opstelling van een computer in een bepaalde werk ruimte vraagt bijzondere voorzieningen. Ze is eigenlijk te vergelijken met een baby, die tijdelijk in een cou veuse moet worden verzorgd. Met dit verschil dat het voor een baby meestal van voorbijgaande aard is, terwijl een computer daarentegen voortdurend „verwend" moet worden. Om aan deze eis te voldoen, zal over enige weken een aanvang worden gemaakt met de verbouwing van het pand „Kühn", gelegen op het terrein van onze brouwe rij te Rotterdam en grenzend aan de poortcontrole. In deze nieuw te creëren ruimte zal onze computer zijn werkzaamheden op 1 oktober 1966 gaan verrichten on der „inademing" van speciaal geconditioneerde lucht. P. Bol Wij stellen ons voor over dit onderwerp in de toekomst nog enkele artikelen te publiceren. Red. Het pand „Kühn" gezien van de andere zijde, met op de achtergrond het kantoor van onze Rotterdamse brouwerij. 7

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 9