DEN BOSCH I. Data-transmissie apparatuur. II. Apparatuur (bijv. boek houdmachines), die in staat zijn ponsbanden te ver vaardigen. III. Ponsband. IV. Bedieningspaneel met schrijfmachine/toetsenbord. V. Centrale verwerkings eenheid. VI. Schijvengeheugens. Vil. Kaartlees- en ponseenheid. VIII. Afdrukeenheid. Schematische voorstelling van de IBM ,,360" computer, model 40, met zijn randapparatuur, zoals deze bij Heineken in gebruik zal worden genomen. Hoe gaat onze computer er nu uitzien? Hiervoor ver wijzen wij naar de schematische voorstelling op pag. 6. Voor wat het uiterlijk van de verschillende machines betreft heeft onze redactie zorggedragen voor het af drukken van een foto van een computerinstallatie 360 met allerlei soorten randapparatuur (zie pagina 4). Het hart van de computer wordt gevormd door de „centrale verwerkingseenheid". Deze eenheid beschikt over een intern werkgeheugen, een rekenorgaan en een besturingsorgaan. In het werk geheugen wordt een programma ingebracht, waarin alle handelingen zijn opgenomen, die de computer moet verrichten om bepaalde gegevens te verwerken. De „centrale verwerkingseenheid" is te vergelijken met een spin in een web van draden welke verbonden zijn met alle organen die rondom haar staan opgesteld. Deze organen zijn in een aantal groepen te onder scheiden t.w. invoerorganen; uitvoerorganen; externe geheugens. Via de invoerorganen wordt de computer gevoed. Dit voedsel kan in verschillende vormen worden aangebo den. Bij Heineken zal dit bestaan uit papieren pons banden, ponskaarten, gegevens via telefoonverbindin gen en aanvullend materiaal vanuit de externe geheu gens. Vooral bij deze invoerbewerkingen komt duidelijk naar voren hoe enorm snel de „centrale verwerkingseenheid" kan werken. Zonder enige moeite kan hij de invoer- gegevens van een groot aantal invoerorganen tegelijker tijd verwerken. In principe geldt dit eveneens voor alle uitvoerorganen zoals regeldrukker, ponskaart-uitvoereenheid en trans missie via telefoonkanalen. Over het algemeen bestaat de computerinstallatie uit een stel min of meer geheim zinnige, maar betrekkelijk rustige, zwijgzame harten. Het geheel is gestoken in een keurig licht grijs met hemelsblauw afgezet confectiepak. De regeldrukker maakt hierop een uitzondering. Indien geprogrammeerd, zal hij met enorme snelheden gege vens op papier slingeren. Om dit te kunnen presteren maakt hij gebruik van een snel ronddraaiende ketting, waarop allerlei tekens staan aangegeven, die op be- 6

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 8