loop daarheen stop als je er bent til daar je arm op, grijp het knopje draai het eenmaal in de richting van het raam. Daarna zou de computer een nieuwe opdracht moeten ontvangen, anders zou hij bij de deur blijven staan. Dit uitpluizen van opdrachten in al zijn onderdelen is een bijzonder moeilijke taak! De mens is namelijk gewend „gedachtensprongen" te maken en moet nu voor het „programmeren" van een computer terug naar een heel andere gedachtenwereld. De specialisten, die moeten zorgdragen voor het ver talen van opdrachten in computertaal, noemen we „programmeurs". Wij zijn er echter nu zonder meer vanuit gegaan, dat er een opdracht aanwezig was voor de programmeurs, maar die komt natuurlijk niet zomaar vanzelf. Het voorbereidende werk is bij het ingebruiknemen van een computer bijzonder belangrijk; geen enkele fase mag worden overgeslagen, anders ontstaan er later grote moeilijkheden. In ons voorbeeld „doe het licht aan" zouden we nooit licht hebben gekregen als wij bijvoorbeeld vergeten hadden te zeggen „grijp het knopje". We moeten dus beginnen met eerst het „probleem" te stellen dat moet worden opgelost. Dat probleem wordt in handen gegeven van een specialist, die we „systeem analist" noemen. Een man die met grote nauwgezetheid het gehele probleem moet ontrafelen en in een bepaal de vorm moet vastleggen. Pas daarna kan de program meur op grond van de systeemanalyse, een program ma voor de computer ontwerpen. De systeemanalist en de programmeur moeten dan ook worden gezien als een soort „Siamese tweeling". De systeemanalist richt zich op het bedrijf in de richting van het op te lossen probleem. Hij staat als het ware met zijn rug tegen de rug van de programmeur, die zijn aandacht uitsluitend richt op de apparatuur. Na dat de systeemanalist en de programmeur met het probleem „rond" zijn zorgt de „operator" dat de ge gevens door de computer worden verwerkt. Hij be dient dus de apparatuur. Nu zijn er vanzelfsprekend verschillende typen com puters, die door verschillende fabrikanten worden ver vaardigd. Onze directie benoemde dan ook een com missie van deskundigen, die met een scherp omlijnde opdracht aan het werk ging om een keuze te bepalen. Het moment was bijzonder gunstig, daar in die periode verschillende leveranciers hun nieuwe, derde generatie computers annonceerden met bijna ongekende verwer- kings- en uitbreidingsmogelijkheden. Uiteindelijk werd de keus bepaald op een I.B.M. 360 model 40 als basismachine, met een aantal gekoppelde hulpapparaten. Een machine, die niet alleen in staat is gegevens op de plaats waar zij is opgesteld te ver werken, maar als een van de eerste in Nederland te vens de mogelijkheid in zich heeft om informatie via telefoonkanalen te ontvangen, te verwerken in de com puter en de resultaten onmiddellijk terug te zenden naar de vraagsteller. Een van onze programmeurs, de heer Batenburg, vóór het toekomstige computercentrum. Hij draagt een schijvenpakket, inhoudende 7V« mil joen gegevens. Data transmission (gegevens verwerkende) apparatuur, zoals deze werd gebruikt bij de Olympische spelen in Tokio. 5

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 7