de ruimtevaart stelde steeds meer eisen, vooral ten aan zien van snelheid en compactheid. De ruimte die in de raketten beschikbaar is voor het opstellen van de ze apparatuur is zeer beperkt en stelt bijzondere eisen Zo is het een noodzaak, dat de computer tijdens de vlucht eventuele afwijkingen van de geprogrammeerde baan onmiddellijk kan berekenen en corrigeren. De geleerden bogen zich over dit probleem en ze von den nieuwe materialen en nieuwe technische methoden, die niet alleen geschikt bleken te zijn voor de ruimte vaart, maar die eveneens geschikt bleken voor meer commerciële toepassingen. De derde generatie computers deed op 1 april 1964 haar intrede met snelheden van nano-seconden (een De derde generatie computers: de I.B.M. ,,360" met zijn verschillende soorten randapparatuur in een cirkelvorm opgesteld. In het midden ziet u de vertegenwoordigers van mogelijke gebruikerscategorieën, te weten handel, wetenschap, industrie (techniek) en administratie. miljardste seconde) door toepassing van zeer kleine verwerkingselementen, micro-circuits genoemd. Maar ondanks de steeds hogere verwerkingssnelheden bleven de drie generaties computers één ding ge meen houden, ze bleven ontzettend dom. Dat blijkt vooral uit de manier waarop de computer zijn opdrach ten moet ontvangen. Tegen een mens kun je zeggen: „Doe het licht aan". En als deze mens welwillend en gehoorzaam is, komt dit prachtig voor elkaar. Wij denken er helemaal niet verder bij na, dat de mens bij het uitvoeren van deze opdracht een hele reeks initiatieven moet nemen om het beoogde resultaat licht tot stand te brengen. Als de computer een dergelijke opdracht zou moeten uitvoeren even gesteld dat hij gesproken opdrach ten zou kunnen accepteren zouden wij het volgen de moeten zeggen: sta op, draai je in de richting van de deur,

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 6