gaande methodiek. Het is namelijk mogelijk in deze machines ook een „geheugen" in te bouwen, zodat de computers, na het inbrengen van het menselijk denk patroon, in staat zijn logische beslissingen te nemen. Nu hebben we al een paar keer het woord „computer" gebruikt en deze naam is inmiddels al zo ingeburgerd, dat we ons ternauwernood meer afvragen hoe we aan deze naam gekomen zijn. De naam computer is afge leid van het werkwoord „to compute", dat, velen van u weten het wel, „rekenen" betekent. Computer zou dus vrij vertaald in het Nederlands „rekenaar" moeten heten. Enige geleerden hebben zelfs bij de geboorte van de computer aan het Nederlandse woord „rekentuig" gedacht, natuurlijk alleen maar in dezelfde zin als wij het woord werktuig gebruiken. De eerste computers zijn ongeveer twintig jaar gele den gebouwd in de Verenigde Staten van Amerika, het land dat we dan ook beschouwen als de bakermat van deze nieuwe technische ontwikkelingen. Deze com puters, en hieruit blijkt dat de eerst gegeven naam niet zo onjuist was, waren uitsluitend gebouwd voor het uitwerken van ingewikkelde technische en wetenschap pelijke problemen. Toepassingen, waarbij veel gegevens op papier gezet moesten worden, hetgeen bij administratief werk bij voorbeeld het geval is, kwamen veel later. En zo groei de de machine, aanvankelijk ontworpen als uitslui tend een snelrekenmechanisme, uit tot de hedendaagse „gegevens verwerkende apparatuur". Ondanks de nog zeer jeugdige leeftijd van de computer is de ontwikkeling van de techniek zo snel voortge schreden, dat we heden al over de derde generatie van computers spreken. In de eerste generatie computers werden de impulsen (stroomstootjes) vastgehouden en verwerkt door mid del van radiobuizenlampen die meestal werden ge leverd door „een bekend bedrijf in het zuiden van ons land". De rekensnelheden die hiermede mogelijk waren konden worden uitgedrukt in milli-seconden (één dui zendste deel van een seconde). De warmte-ontwikkeling van de honderden lampen, die nodig waren voor één computer, was echter zo groot, dat de toenmalige com puters voorzien waren van ventilatoren om de koeling te verzorgen. Dat dit nogal eens tot technische sto ringen aanleiding gaf spreekt haast vanzelf. Men zocht dus naar nieuwe wegen, die praktisch paral lel liepen met de ontwikkeling van de radiotechniek en, de transistors kondigden hun eerste optreden aan. De tweede generatie computers maakte van deze nieuwe middelen onmiddellijk gebruik. De nieuwe transistors boden ongekende voordelen: Waren de computers van de eerste generatie uitgerust met elektronen buizen (links boven), de tweede met transistors (rechts), het nieuwste IBM-systeem maakt gebruik van miniatuur-circuits met nieuwe elemen ten ter grootte van een speldeknop. 50.000 van deze elementen kunnen in één vingerhoed (voorgrond). Door toepassing van micro circuits zijn verwerkingssnelheden van nano miljardste delen van seconden mogelijk. 1. praktisch geen warmteontwikkeling; 2. zeer kleine afmetingen, waardoor de wegen, die de stroomimpulsen moesten gaan, korter werden; 3. het uiterlijk van de computer veranderde totaal, het massale verdween en kleine, handige kastjes kwamen er voor in de plaats; 4. technisch grote betrouwbaarheid bij een zeer laag stroomverbruik. Door deze transistors werden de rekensnelheden aan merkelijk opgevoerd; ze sprongen van een millisecon de naar een microseconde (1 miljoenste deel van een seconde). En nog was het einde er niet. De ontwikkeling van 3

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 5