Opbrengsten Opbrengst bier is het totaal van de verkoopopbrengst van de omzet binnenland en export. Andere opbrengsten brouwerijbedrijf betreffen inkomsten uit bezittingen welke ten doel hebben klanten te binden, dus huur van huizen, rente van geldleningen en baten uit binnenlandse deelnemingen. Overige opbrengsten zijn de inkomsten uit buitenlandse deelnemingen en de ontvangen vergoedingen voor technische adviezen. Kosten Grondstoffen, materialen en diensten vormen de uitgaven voor de ver bruikte grondstoffen, hulpmaterialen, emballage, elektriciteit, water, assurantiën, vrachten en alle door derden aan ons berekende kosten. Accijns en omzetbelasting heeft uitsluitend betrekking op de binnen landse omzet; bij verkoop buiten Nederland wordt de betaalde omzet belasting en accijns teruggegeven. Personeelkosten zijn lonen, salarissen en sociale lasten. Tevens zijn daarin begrepen de vakantietoeslagen en personeelstantièmes, terwijl afschrijvingen de kosten zijn van slijtage van het produktie-apparaat, dus bedragen die van de verkoopopbrengst opzij gelegd moeten worden om de versleten machines enz. te kunnen vervangen. De dotatie aan de „Heineken Stichting" betreft een toevoeging aan dit fonds ter bevordering van wetenschap en cultuur. Betaalde interest is de rente, die verschuldigd is over geleende gelden. Belastingen tenslotte is het bedrag aan belasting naar de winst, dat aan de fiscus moet worden afgedragen. Wat hierna overblijft 13 miljoen is de winst. Deze winst heeft tweeërlei bestemming. Een deel, de uitgekeerde winst f 7.350.000,is bestemd om de aan deelhouders een door de uitkomsten van het bedrijf verantwoord dividend uit te keren als vergoeding voor het kapitaal, dat zij in onze onderneming steken. Een ander deel, de ingehouden winst f 5.656.000,wordt in het bedrijf gehouden om mede verdere uitbreidingen te financieren. Ten opzichte van het vorig boekjaar is de winst thans met 5.100.000,gestegen. Zoals hiervoor vermeld zijn als voornaamste oorzaken te noemen: De toegenomen omzetten, de vergrote efficiency binnen het bedrijf en de correctie van de verkoopprijs in 1964 overigens de eerste sinds 1957. De voortgaande prijsverhogingen van grondstoffen etc. en de stijging van lonen en salarissen zullen slechts kunnen worden opgevangen door stijgende produktiviteit binnen ons bedrijf. Alleen dan zal in de komende jaren ons bedrijf zijn leidende plaats onder de brouwerijen kunnen behouden.

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 8