EXPORT Het beeld van de export was goeddeels vergelijkbaar met dat in voorgaande jaren. Als gevolg van beschermende maatregelen voor de eigen industrie ging in een aantal landen onze omzet achteruit. Door de vooruitgang in andere markten werden deze verliezen ruimschoots goedgemaakt en ging de exportomzet in totaal met 5 °/o omhoog. De 490.000 hl, die Heineken uitvoerde, bedraagt meer dan de helft van de totale Nederlandse uitvoer. Heineken is hiermede een van de grootste exporteurs van pilsener bier ter wereld, zo niet de grootste. De verdeling over de verschillende exportgebieden was als volgt: De winst per hectoliter op het geëxporteerde bier werd nadelig be ïnvloed door belangrijke kostenstijgingen, die in verband met de con currentie op de wereldmarkt in vele gevallen niet in de prijzen konden worden doorberekend. 1963/1964 1962/1963 100,0% 100,0% 26,8 26,6 13,7% 15,5% 17,8% 15,9% 11,7% 10,0% 24 0 25,0 6,0 7,0 Overig Amerika E.E.G Overig Europa Afrika Overige gebieden BUITENLANDSE BELANGEN Zoals ook al eerder in Vers van 't Vat werd bekendgemaakt, is de Brasserie Leopold S.A. te Brussel verkocht aan de S.A. Brasseries Artois te Leuven, omdat bij gebrek aan behoorlijke uitbreidingsmogelijkheden de Leopold niet van voldoende omvang geacht kon worden om in de concurrentieverhoudingen in de E.E.G. en speciaal op de Belgische markt met succes te kunnen worden geëxploiteerd. Als nieuwe aanwinst kwam onder leiding van H.T.B. in Zuid-Italië de nieuwe brouwerij te Taranto gereed, die voor onze Italiaanse part ners, de brouwerijgroep Mobiliare Industriale Cisalpina S.p.A. werd gebouwd. Een uitgebreid programma van uitbreidings- en moderni seringswerkzaamheden bij de overige vijf brouwerijen van deze groep is in uitvoering. Ook in Moundou (Tchad) kwam onder leiding van H.T.B. een nieuwe brouwerij tot stand, die evenals met de brouwerijen in Ghana, Nigeria en Sierra Leone het geval is, in samenwerking met de United Africa Company Ltd. wordt geëxploiteerd. Verder wordt in samenwerking met Whitbread Co. Ltd. en Rem brandt Tobacco Corporation (S.A.) Ltd. bij Johannesburg, Zuid-Afrika, een brouwerij gebouwd. De buitenlandse brouwerijen kunnen terugzien op een jaar dat varieert van zeer goed tot bevredigend. De omzetten ontwikkelden zich over het algemeen gunstig. Slechts de situatie in de Congo vervult de leiding met zorg, maar tevens met veel waardering voor de plichtsbetrachting van het uitgezonden personeel. 3

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 5