Beschouwingen rond het Jaarverslag Heineken bereikte in het afgelopen boekjaar een omzet van bijna 2.000.000 hl in totaal, om precies te zijn 1.953.000 hl. In vergelijking met het vorige boekjaar betekende dit een stijging met ruim 15%. BINNENLAND Kijken we alleen naar het binnenland, dan is de stijging nog groter geweest. De omzet bedroeg 1.460.000 hl tegenover 1.228.000 hl het vorige jaar, hetgeen neerkomt op een toeneming met 19 De bieromzet van alle Nederlandse brouwerijen gezamenlijk ging met 15,4 vooruit. Het hoogst was de stijging in de huisverbruiksector, hoewel ook de omzet in de horecasector op bevredigende wijze is toegenomen. Oorzaken voor deze groei waren onder meer de mooie zomer, de in vloed van de stijging van het geboortecijfer kort na de bevrijding en het gestegen bierverbruik per hoofd van de bevolking. Dit bedroeg in 1964 namelijk 35 1 in vergelijking met 31,1 1 in 1963. Toch blijft het Neder landse verbruik nog ver achter bij de ons omringende landen. Volgens het Centraal Brouwerij Kantoor dronken in 1963 de Belgen 116 1 per hoofd, de Westduitsers 113,5 1, de Engelsen 89 1 en de Denen 77 1. Dat ook de financiële resultaten beter waren is, behalve door de grotere omzet, ook het gevolg van de voortgaande verhoging van de efficiency en van de prijscorrectie in mei 1964. Hierdoor is onze onderneming in staat geweest een aantal kostenstijgingen op te vangen. Het jaarverslag bevat echter de waarschuwing, dat het alleen mogelijk zal zijn het huidige winstniveau te handhaven bij een blijvende toename van de omzet en een voortgaande produktiviteitsstijging in ons bedrijf. Verondersteld wordt dat de bierconsumptie in Nederland nog zal toene men gedurende de komende jaren. Dit is gebaseerd op de te verwachten welvaartsstijging, op de bevolkingsgroei en vooral ook op het feit, dat het bierverbruik in ons land, zoals gezegd, nog steeds belangrijk achterblijft bij de meeste andere Europese landen. Dit betekent echter dat er belang rijke uitbreidingen van de produktiecapaciteit nodig zijn. De capaciteit van de brouwerijen te Amsterdam en Den Bosch zal met ongeveer 50 °/o (1.000.000 hl) worden verhoogd. In de Amsterdamse brouwerij zijn de nodige werkzaamheden al voor een goed deel gevorderd (nieuwe botte larij en uitbreiding ketelhuis). 1

Vers van 't Vat | 1965 | | pagina 3