Het geboorteland van Christus is door tweedracht verscheurd Gezicht op Nazareth Zó nabij en tóch zo onbereikbaar ver! Vanaf het dak van het gemeenschapshuis van de kibboets Ramat Rachel ten zuiden van Jeruzalem tuur ik door een verrekijker over het heuvellandschap aan de andere kant van de grens naar Bethlehem in Jordanië. Op de voorgrond liggen roestige rollen prikkeldraad, onder me zie ik sporen van de gevechten die hier in 1948 werden gevoerd. Maar voor een moment tracht ik dit alles te vergeten. Geboeid kijk ik naar de con touren van het dorp dat daar in de verte ligt met zijn typisch oosterse huizen met platte daken, met zijn Geboortekerk. Ja Bethlehem, de plaats van Christus' geboorte ligt onbereikbaar ver voor me, zoals voor iedereen die een Israëlisch visum in zijn pas heeft staan. Want het Heilige Land is in tweeën gescheurd niet slechts een grens, maar prikkeldraad en antitankvallen, betonnen asperges en egelstellingen heersen in Palestina, vanwaar de wereld de boodschap kreeg: Hebt uw naaste lief gelijk uzelf. Sedert 1948 liggen de heilige plaatsen in twee landen Israël en Jordanië door meer dan prikkeldraad van elkaar gescheiden. En slechts met Kerstmis gaat de slagboom aan de Jordaanse kant omhoog en valt voor een paar dagen de scheidsmuur weg. Slechts met Kerst mis is het pelgrims vanuit Israël toegestaan de heilige plaatsen in Jordanië te bezoeken. Maar iedereen die op enige andere tijd van het jaar vanuit Israël naar Jordanië wil gaan, vindt de grens en daarmede de toegang tot de geboorteplaats van Christus, tot de Hof van Gethsemane en tot de Calvarieberg ver sperd. Want de Arabische landen, waaronder Jordanië, erkennen Israël niet, negeren het besluit van 14 mei 1948 van de Verenigde Naties die Israël als zelfstandige staat proclameerden. Zij willen niet met Israël aan één tafel zitten en voor hen duurt de oorlog van 1948-1949 nog onverminderd voort, ondanks de wapenstilstand. En daarom blijft mij wil ik iets van het Heilige Land zien helaas niets anders te doen dan noord waarts te gaan, naar Nazareth en Galilea. De gedachte Nazareth te bezoeken, te dwalen langs de plaatsen die voor de gehele Christenheid zoveel te bete kenen hebben, was opwindend genoeg om mij met meer dan beroepsmatige belangstelling te vervullen. Van verre zag ik het liggen met zijn witte huizen, als het ware op elkaar gestapeld tegen de hellingen van de Galilese heuvels. Als trotse pieken domineren de spitsen van vele kerken. Nauwelijks had ik de eerste huizen van het stadje bereikt of mijn huurauto werd omzwermd door Ara-

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 8