ET BiER VA' 5 RICHT, ARNHEM van alledaagse makelij. Want wat vandaag nog „ge woon", nog „alledaags" is, is dat over een eeuw zeker niet meer en is dan mogelijk zelfs al „zeldzaam". In dit kader bezien kan men zich verwonderen over het weinige, dat eigenlijk van het bierbrouwen uit alle achter ons liggende eeuwen nog maar is overgebleven. Tegenwoordig is men waakzaam als er ergens gegraven wordt en er zijn oudheidkundige diensten en vereni gingen, die in de jaren na de laatste wereldoorlog al heel wat hebben gevonden, herkend en voor ondergang behoed. Kortgeleden kwamen er op die manier in de grote bouwput van het verbrande C. A.-gebouw te Amsterdam een groot aantal bierpullen voor de dag. Het aantal was zó groot, dat men zelfs dacht hier met wat wij tegenwoordig zouden noemen „wegwerp- pullen" te doen te hebben. Dat het dus destijds in de Middeleeuwen gewoonte zou zijn geweest om de lege pul het raam uit te smijten. Met de Jacoba-kannetjes, die onder meer in de gracht van het door Jacoba van Beieren bewoonde slot Teylingen in massa gevonden werden, was dat óók al het geval. Men neemt tenminste aan, dat de vrolijke wijn- en bierdrinkers niet de moeite namen om de kannetjes, waaruit zij het geestrijke vocht hadden genoten, weer op tafel te zetten, maar die een voudig met een overmoedige zwaai het raam uit gooiden. Het Brouwershuis in Brussel (foto links boven). In Maastricht bevindt zich 't Knijpke, restaurant èn brouwerijmuseum (foto rechts boven). De oude Brabantse brouwerij, die u in ,,Het Nederlands Openluchtmuseum" in Arnhem kunt vinden (foto midden). Deel van het grote gedenkraam in het Brouwershuis in Brussel; links de brouwerij, rechts de mouterij, in het midden een afbeelding van St. Arnoldus, de schutsheilige van de brouwers (foto links onder). Gevelsteen van het pakhuis „Het Biervat", gelegen aan de Varkensmarkt in Dordrecht, dat reeds meer dan drie eeuwen bij „De Sleutel" behoort (foto rechts onder).

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 27