padden en barracuda's Een unieke vangst "All fishermen are liars, except you and me, and sometimes I am not so sure about you". (Alle vissers zijn leugenaars, behalve jij en ik, en soms twijfel ik aan jou ook nog). Dit gezegde wordt menigmaal gebezigd als henge laars hun ervaringen uitwisselen en ik moest dit natuurlijk ook weer aanhoren na onze vangst van twee zeeschildpadden. Alvorens over deze vangst iets te vertellen, wil ik eerst een ruwe schets geven van het schiereiland waarop Freetown ligt. Over het midden van het schiereiland loopt een heuvelketen met toppen tot 450 meter hoogte. Vooral in de overgang van de droge naar de natte tijd raast de storm en rolt het onweer over de top pen. Met enige fantasie bezien lijken de heuvels op slapende leeuwen. Toen de eerste Portugezen langs de kust voeren, gaven zij, mede door het gerommel van de donder, deze heuvels dan ook de naam Sierra de Lyoia of Sierra Leone, Leeuwen Gebergte. In zee zet deze keten zich voort en vormt daar, ongeveer 8 km uit de kust, de Bananen eilanden. Tussen deze eilanden en de kust bevinden zich on derzeese riffen. Deze heuvels en riffen bestaan voor namelijk uit graniet en lateriet. Op de heuvels komt een dunne humuslaag voor, waardoor vegetatie mo gelijk is. Langs de stranden liggen granietblokken met een gewicht van tonnen op elkaar gestapeld en als door een reuzenhand neergesmeten. Onder water vormen deze rotsen ideale schuilplaatsen voor vele vissen, zoals groper, snapper, moray, alen en legio kleinere vissen, krabben, kreeften enz. De buit van de heer Phaff, een soepschildpad, woog maar liefst 28 kg. Zijn schild was 62 cm lang en 45 cm breed. Daar de golfstroom langs de kaap van het schier eiland loopt, wordt veel vis direct naar de kust gestuwd, zodat mullet, banga, sardine er veelvuldig gevangen wordt. In hun kielzog komen de carni voren, zoals de geep, makreel, kauri, barracuda, tarpon en haai. De tuna (tonijn) visserij is dan ook vrij winstgevend, evenals de trawl-visserij op tong, tarbot etc. Italianen, Equatorianen, Japanners en Amerikanen vissen dan ook in een bijna maagdelijk gebied. (Waar blijven de Hollandse trawlers en vriessche- pen?) Met deze stroming komen ook de zeeschildpadden, voornamelijk de groene, of soepschildpad en de hawkbilled turtle (havikssnavel-schildpad), wiens Adrie met de door hem gevangen havikssnavel-schildpad. Het dier woog 10 kg en zijn schild was 46 cm lang en 40 cm breed. schild gezocht is voor de haarkam en plectrum. De schildpadden zijn hier dus geen zeldzaamheid en een geïnteresseerde waarnemer ziet ze dan ook re gelmatig bovenkomen om lucht te happen. De soep schildpad schijnt zich voornamelijk met wier en algen te voeden, terwijl de havikssnavel zich alleen aan vis te goed doet, die hij door zijn snelheid ach terhaalt en vangt. Op een zaterdagmiddag zaten mijn zoon Adrie en ik te vissen vanaf de rotsen bij Sussex. (Alle dorpen hier hebben namen naar Engelse hertogdommen, zo als Kent, Wellington, York). We visten met een gewone Hollandse zeehengel ter waarde van 25 gulden, Adrie met een 9 kg (breek- 15

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 17