Gewin voor het gezin Ideeën in woord en beeld K. DONKER: De succesvolle inzender van deze keer, de heer K. Donker van de bottelarij onderhouds dienst in Den Bosch, zag zijn idee met 325, beloond. zodanig heeft gewijzigd, dat de sto ringen nu grotendeels worden voor komen. Tot zover dit idee van de heer Donker. Het zou ons niet verbazen als hij nog meer verbeteringen in petto heeft. Zo ja, dan hoort u daar in de toekomst ongetwijfeld van. Want, wat in een goed vat zit, verzuurt niet! De heer Donker demonstreert hier bij de gedeeltelijk gedemonteerde vulmachine van colonne III hoe het vulproces in zijn werk gaat. Zeven jaar geleden trad de heer K. Donker bij Heineken Den Bosch in dienst. De afdeling, waar hij ging werken, heette toen 'mechanische onderhoudsdienst bottelarij'. Nu noemen we die afdeling kortweg 'bottelarij onder houd'. Het werk is hetzelfde gebleven, zij het met telkens andere problemen, van breuk en slijtage tot storingen allerlei. De heer Donker deed en doet zijn werk met plezier. Problemen zijn er om opgelost te worden en eigenlijk vindt hij het uitdenken en aanbrengen van verbeteringen als vanzelfsprekend te behoren bij zijn werk als monteur. Het heeft dan ook nogal even geduurd, voordat de heer Donker voor de eerste maal een idee in de bus liet glijden. Het betrof een, wat we eenvoudig zouden kun nen noemen, verbetering in de „gang van zaken" in een der vulmachines van de bottelarij in Den Bosch. Het was meteen raak dit idee, dat met driehonderdvijfentwintig gulden werd beloond! Een mooi bedrag en we mogen ook weten, wat de heer Donker ermee gaat doen. In een gezin met vier grote kinderen is, zeker vandaag de dag, heel wat nodig en daaraan hoeven we, dunkt ons, weinig toe te voegen. door middel van luchtdruk omhoog- gebracht, waardoor de vulpijp in de fles komt (zie de foto rechtsonder). In één rondgang van de carrousel is de fles gevuld, waarna deze wordt afgegeven naar de sluitmachine, die de kroonkurk erop bevestigt. Nu is het voor een storingloze gang van zaken een vereiste, dat de fles aan het begin van zijn „rit" in de carrousel volkomen stil en tevens ge centreerd onder de vulpijp komt te staan. Gecentreerd wil in dit geval zeggen, dat de fles een zodanige stand krijgt, dat de vulpijp „samenvalt" met de lengte-as van de fles. Vooral bij de betrokken machine, die een hoge vulsnelheid heeft (500 flessen per minuut), zijn de twee genoemde punten van zeer groot belang. Als de fles op het plateau is aange komen, wordt hij aan de onderzijde gesteund door een brede, rubber hou der en aan de bovenzijde, om de hals, door een dunne houder van kunststof (zie de foto links). Keren we nu nog even terug naar het idee van de heer Donker. Hij had opgemerkt, dat tengevolge van de wijze van bevestiging van deze bo venste houder, waardoor de fles in sommige gevallen niet op de vereiste wijze onder de vulpijp kwam te staan, storingen ontstonden. Het idee van de heer Donker dat nu beloond is, bestaat hieruit, dat hij de bevestiging van de bovenste houder De verbetering, die deze succesvolle inzender heeft uitgedacht, betrof een onderdeel van de vulmachine van colonne III in de Bossche bottelarij. Zo'n vulmachine bestaat uit een rond draaiende carrousel, waarin de op de lopende band aangevoerde flessen ge durende korte tijd ieder een plaats krijgen op een zg. flessenplateau (zie de foto hierboven). Terwijl de carrou sel ronddraait, wordt dit plateau Een flessenplateau. De verbetering, die de heer Donker uitdacht, betrof de bevestiging van de bovenste houder. 5

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 7