uc koe kon sckaatsenziïben ONZE KINDERTON Het was winter en het had hard gevroren. Bella de koe keek met grote ogen door het raampje van de stal naar de sloot achter de boerderij. Een paar kinderen waren erop aan het schaatsenrijden. „Boe. dat zou ik ook graag willen doen!" riep Bella. Peter de kat en Hector de hond, die een beetje warmte hadden gezocht in de stal, moesten erg lachen. „Woef, haha!" blafte Hector, „ik zie het al, een koe op schaatsen! Woefhawoef!" Maar Peter, die van een grapje hield, zei: „Ja, waarom zou je het niet eens proberen, Bella. In het hoekje van de stal hangen een paar oude schaat sen van boer Bokkek Als de kinderen weg zijn, trek je die aan. Wij zullen je wel helpen." „Boe. fijn, dank je wel, Peter!" antwoordde Bella. Toen het avond werd en de kinderen naar huis gingen, liepen de drie dieren stilletjes naar de sloot. Hector droeg de schaatsen in zijn bek. Gelukkig scheen de volle maan, zodat er genoeg licht was. Peter bond de schaatsen stevig vast aan de achterpoten van de koe. „Waf, voorpoten omhoog en dan maar rijden!" riep Hector. De brave Bella gehoorzaamde. Tjonge, dat viel lang niet mee. Ze sloeg wild met haar voorpoten in de lucht en daar, help. viel ze met een zware bons op het ijs. Peter en Hector rolden over de grond van het lachen. Ze krabbelde overeind en probeerde het opnieuw. Bong! Daar viel ze weer. Maar nu gebeurde er iets wat ze niet hadden verwacht. De koe zette dapper door en na een uur kon ze het slootje al op en neer rijden, zonder ook maar één keer te vallen. Elke ochtend vroeg, als de mensen nog sliepen, en elke avond laat, als ze naar bed waren, oefende Bella. Na een week kon ze zó geweldig goed schaatsenrijden, dat Peter en Hector hun poten in elkaar sloegen van verbazing. Op een avond zei de kat: „Morgen wordt de elfdorpentocht gehouden. Dat is een grote schaatswedstrijd. De start is in ons dorpje Mummeldijk. De schaatsenrijders moeten over een heleboel meren en langs tien andere dorpen, 's Middags komen ze in Mummeldijk terug, want hier is ook het eindpunt. Maar weet je wat het erge is? Klaas Stoere is ziek! Hij is de beste schaatsenrijder uit Mummel dijk. Iedereen had gehoopt dat hij zou winnen, maar nu zal er wel iemand uit een ander dorp als eerste aankomen." Bella stampte met haar hoeven en riep: „Dan doe ik mee! Ik zal de eer van Mummeldijk verdedigen!" De volgende ochtend om half acht begon de wedstrijd. Het was nog zó donker dat niemand op Bella lette, die achter in de groep schaatsen rijders stond. Pang! Dat was het startschot. Weg reden ze. In het begin ging het niet zo hard, maar toen het wat lichter werd, zetten de rijders er een flinke vaart in. Bella deed goed haar best. „Het is een lange tocht, hè!" riep een man die naast haar reed. „Boe. ant woordde Bella beleefd. De man keek verwonderd opzij. „Help, een koe!" gilde hij. Bijna was hij gevallen. De mensen langs de kant lieten hun monden openvallen van verbazing toen Bella voorbijkwam. Na een paar uur rijden, werden de meeste mannen een beetje moe. Maar Bella was veel sterker dan zij. Eén voor één haalde zij de schaatsen rijders in en 's middags kwam zij met een grote voorsprong als nummer één in Mummeldijk aan. „Nee maar!" riepen alle toeschou wers, „dat is een koe! De koe van boer Bokkel! Hoera, een koe uit Mummeldijk heeft het gewonnen! Hiephiephoera! Sommige mensen uit andere dorpen protesteerden, maar er stond nergens in het reglement dat er géén koe aan de wedstrijd mocht meedoen. Bella kreeg een mooie beker en een grote koek, die ze eerlijk met Peter en Hector deelde, 's Avonds was er groot feest in Mummeldijk, want alle mensen waren even blij dat een koe uit hun dorp de eerste prijs had ge wonnen. Jim Keulemans 21

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 23