e heer G. A. Heineken herdacht en zijn vrouw en stellen voor het Amsterdam van een eeuw geleden. Bij de keuze van de onderwerpen en bij de controle op de historische juistheid van de ontwerpen is als adviseur opgetreden de kenner van oud-Amsterdam bij uit nemendheid, de heer A. M. van de Waal. De eerste muur schildering, voorstellend de oude brouwerij „De Hooiberg" met daarboven het portret van de heer G. A. Heineken, geflankeerd door de beeltenissen van de gebroeders Hulscher, V.l.n.r. de heer A. H. Heineken, beeldhouwer Jan Meefout, dr. H. P. Heineken, de heer A. d'Ailly, oud-burgemeester van Amsterdam en de kunstenaar Nico Rolle met zijn vrouw. werd onthuld door de heer A. H. Heineken als kleinzoon van de oprichter. Voor het onthullen van de acht volgende uitbeeldingen riep de heer Feith de hulp in van acht personen, die hun tegen woordige werkzaamheden uitoefenen op de plaatsen, die door de muurschilderingen worden weergegeven. Dit waren voor de uitbeelding van het Spui de heer E. Mun ting, directeur van C. C. Bender's Piano- en Orgelhandel N.V. voor de Kalverstraat de heer L. van Moppes, filiaalchef Firma F. D. Bastet; voor het Damrak de heer J. C. van Marken, voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel; voor de Nieuwe Zijds Voorburgwal de heer E. A. A. L. Elsenburg, directeur Textiel Handel Elsenburg N.V.; voor het Muntplein (in vroeger tijden „Schapenplein" genoemd) de hoofd agent Walraven; voor het IJ de heer J. de Leur, hoofd stationschef van Amsterdam C.S.; voor het Rokin de heer P. Kooij, directeur rondvaartrederij Kooij N.V. en voor de Dam dr. H. W. M. Littaur, directeur Magazijn De Bijen korf N.V. Na de onthulling sprak prof. dr. N. R. A. Vroom, hoog leraar-directeur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten, zeer waarderende woorden over het werk van de heer Rolle en zijn vrouw, die, zoals hij zei, de moed had gehad zijn schilderingen zo te maken dat iedereen kon zien wat ze voorstellen. De oudste directeur van „Die Port van Cleve" besloot met een dankwoord, waarna het gezelschap nog lang bijeen bleef om de gebeurtenissen en de gevelstenen en muurschilderingen te bespreken. De heer A. M. van de Waal gaf bij elk der muurschilderingen een toelichting op de historische achtergrond. De muurschildering van het Muntplein (vroeger Schapenplein geheten) werd onthuld door hoofd agent Walraven van de Amsterdamse politie, die geregeld het verkeer van dit knooppunt tot aan het Weteringplantsoen leidt.

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 9