Aankoop „De Hooiberg" door de Op 26 juni 1964 vond in het restaurant „Die Port van Cleve", Nieuwe Zijds Voorburgwal 178-180, Amsterdam, een zeer ongewone gebeurtenis plaats in tegenwoordigheid van talrijke gasten, onder wie dr. H. P. Heineken, de raad van bestuur, vele directeuren, vertegenwoordigers van verschillende sec toren van het Amsterdamse leven, van de horeca-organisaties en van de pers. Ons lid van de raad van bestuur, de heer Feith, bood daar namelijk de directie van „Die Port van Cleve" twee gevel stenen en negen muurschilderingen aan. Dit geschiedde ter gelegenheid van het feit dat honderd jaar geleden de heer Gerard Adriaan Heineken de brouwerij „De Hooiberg" aan kocht, die stond op de plaats waar thans „Die Port van Cleve" gevestigd is. Zoals de heer Feith in zijn toespraak zei, was het niet mogelijk om dit jaar het eeuwfeest te vieren, omdat alle vroegere jubilea betrekking hadden op het bestaan van Heine- ken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V., die in 1873 werd op gericht. Zo werd het 75-jarig bestaan nog pas in 1948 gevierd. Het Heineken bier werd echter in 1864 door de Firma Hei neken Co. voor het eerst gebrouwen en dit feit diende aan de vergetelheid te worden ontrukt. Door de beeldhouwer Jan Meefout werden twee feiten in twee hardstenen gevelstenen gebeiteld, namelijk de aankoop van de in 1592 gestichte brouwerij „De Hooiberg" door De artistieke waarde van de muurschilderingen werd belicht door prof. dr. N. R. A. Vroom, directeur Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. Gerard Adriaan Heineken in 1864 en de verbouwing van de brouwerij „De Hooiberg" tot bierhuis „Die Port van Cleve" door de gebroeders Hulscher in 1870. De heer Feith verklaarde het bijzonder te waarderen dat van het begin af de exploitanten van dit vermaarde bierhuis vrijwillig de band van dit oude pand met Heineken bier hebben in stand gehouden. Na de onthulling van de beide gevelstenen (die ter weers zijden van de ingang zullen worden aangebracht), door me vrouw Kappelle jr., de echtgenote van de jongste directeur, ging de heer Feith over tot de aanbieding van de negen muur schilderingen. Deze zijn alle van de hand van de kunstenaar Nico Rolle De heer A. H. Heineken (links) onthulde de eerste muurschildering, voorstellende de brouwerij ,,De Hooiberg" met daarboven de portretten van G. A. Heineken en de gebroeders Hulscher. Mevrouw Kapelle jr. onthulde de gevelstenen, die voortaan de toegang tot ,,Die Port van Cleve" zullen flankeren. Een close-up van deze gevelstenen ziet u op de afbeeldingen links en rechts bovenaan de pagina's. Links jhr. P. R. Feith.

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 8