Overzicht van de bijeenkomst in het „Trippenhuis" met een groot gedeelte van de genodigden. Prof. dr. Slater schetste de betekenis van het werk van de eerste winnaar van de Dr. H. P. Heineken-prijs. bedrijfsleven aan de wetenschap gegeven belang rijk voor incidentele, doch geenszins onbeteke nende uitgaven, die soms niet vlot door de over heidsorganen ter beschikking gesteld kunnen worden. De Akademie zal er naar streven voor de toekenning van de Dr. H. P. Heineken-prijs dezelfde hoge maatstaven aan te leggen als voor die der medailles, die zij sinds jaren op gezette tijden uitreikt en die een internationaal karakter hebben en in hoog aanzien staan. Daarna gaf hij het woord aan prof. dr. E. C. Slater, die de betekenis van het werk van prof. Chargaff schetste en die zijn toespraak eindigde met de woorden (in Nederlandse vertaling): „Professor Chargaff, uw fundamentele onderzoe kingen op het gebied van de chemie van de nucleine zuren en uw brandend verlangen naar waarheid en naar het handhaven van de oude maatstaven bij wetenschappelijk onderzoekings werk, maken u tot een waardige ontvanger van de eerste Dr. H. P. Heineken-prijs." Vervolgens reikte de heer Feith als voorzitter van de Heineken Stichting aan prof. Chargaff de prijs uit, die, zoals men zich zal herinneren, bestaat uit een bedrag van 35.000,De heer Feith voegde hier nog een blijvend aandenken aan toe in de vorm van een kristalsymbool, dat ont worpen werd door W. Heesen en vervaardigd door de Koninklijke Nederlandse Glasfabriek Leerdam. Het bestaat uit een geslepen kristal, op ebben houten voet, dat een natuurgetrouwe copie draagt van de eerste microscoop van Antonie van Leeuwenhoek, de grondlegger van de microbio logie, terwijl op vier vlakken van het kristal symbolen zijn gegraveerd van biochemie, bio fysica, microbiologie en van de kiemingsfysiologie van zaden. Tot slot dankte prof. Chargaff voor de hem toe gekende onderscheiding, waarna de aanwezigen de gelegenheid kregen hem hun gelukwensen aan te bieden. Samen met zijn vrouw bekijkt prof. Chargaff het kristalsymbool, dat als aan denken aan de prijs was toegevoegd. Prof. Chargaff tijdens zijn dankwoord.

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 7