Professor Chargaff (rechts) ontving de prijs uit handen van jhr. P. R. Feith. In het „Trippenhuis", de 17e eeuwse zetel van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen, werd op zaterdag 27 juni 1964 voor de eerste maal de Dr. H. P. Heineken-prijs uitgereikt. De begunstigde was prof. dr. E. Chargaff van de Columbia University te New York, die daartoe was aangewezen door een speciale commissie van de Afdeling Natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, op grond van zijn zeer fundamentele onderzoekingen op het gebied van de biochemie. De uitreiking vond plaats in een bijzondere zitting van de Afdeling Natuurkunde, die geleid werd door de voorzitter, prof. dr. C. J. Gorter. Een groot aantal hoogleraren, leden van de Afdeling Natuurkunde en gasten, waaronder dr. H. P. Heineken, het bestuur van de Heineken Stichting, Hel kristalsymbool van de Dr. H. P. Heineken-prijs. de heer Honig, leden van de raad van bestuur en van de directies van het Heineken concern, alsmede de leidende functionarissen van ons Cen traal Laboratorium waren daarbij aanwezig. In zijn inleiding wees prof. Gorter er onder meer op, dat dr. Heineken vijftig jaar geleden aan de universiteit van Amsterdam het doctoraat in de scheikunde verkreeg en dat hij later gedurende vele jaren een vooraanstaand en actief burger van onze hoofdstad is geweest. In dit verband herinnerde spreker aan dr. Heineken's voorzitter schap van het Concertgebouw. Men had prof. Gorter verzekerd, dat dr. Heineken in de loop der jaren herhaaldelijk op voorbeeldige wijze de kunst zowel als de wetenschap heeft weten te bevorderen. Voorts noemde prof. Gorter de steun door het Dr. H. P. Heineken (rechts), wiens naam blijvend verbonden is aan deze belangrijke wetenschappelijke prijs, wenst prof. Chargaff geluk. Links prof. dr. C. J. Gorter, voorzitter van de Afdeling Natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen.

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 6