L. J. VAN CRUYSEN haalde muziek uit de ideeënbus Ideeën in woord en beeld L. J. van Cruysen een flinke beloning 160,heeft opgeleverd. Het betreft hier, zoals u in de offi ciële publikatie van de ideeënbus op pagina 6 kunt lezen, een door de heer Van Cruysen uitgedachte verbetering aan de zg. kistenkeerders in de in- en uitpakafdeling van de bottelarij in Den Bosch. Daar staan zes van deze kistenkeerders opgesteld, die de naam zegt het al de kisten letter lijk op hun kop zetten, waardoor glas, papier en andere ongerechtig heden er uit vallen. De kistenkeerders maken deel uit van een lopende-bandsysteem. Nadat eerst de zg. uitpakker (een machine) de lege flessen uit de kisten heeft genomen, vervolgen deze laatste hun weg op de lopende band. Bij de keerapparaten aangekomen, tuimelen de kisten over de kop en komen omgekeerd op een transportketting terecht, waarbij glas scherven en andere ongerechtigheden in één klap er uit vallen. Vervolgens worden de kisten nogmaals een halve slag gekeerd, waarna zij weer op een transportband komen te staan, die hen naar de inpakafdeling voert. Nu ontstonden er in het verleden op twee plaatsen in deze keerapparaten van tijd tot tijd storingen, die op hun beurt weer stagnaties in de door stroming van de kisten tot gevolg hadden. Om de moeilijkheden op te lossen, dacht men in eerste instantie aan een tamelijk ingewikkelde en dus nogal kostbare apparatuur die de sto ringen zou moeten voorkomen. De heer Van Cruysen, die zich reeds met het probleem bezighield, vond na enig zoeken en experimenteren een veel eenvoudigere en goedkopere op lossing. Op de plaatsen, waar de Na de toelichting op het idee van de heer P. W. van Wezel van de Rotterdamse brouwerij (zie Vers van 't Vat van maart jl.), kunnen wij deze keer een idee in woord en beeld brengen, dat het bedrijf in Den Bosch een belangrijke verbetering en de heer Een van de kistenkeerders, gezien vanaf de lopende band naar de inpakafdeling. De gang van zaken is als volgt: De kist komt bij het keerapparaat aan (boven), tuimelt over de kop (zie de foto rechts) en komt terecht op een transportketting (midden). Daarna wordt hij weer een halve slag gekeerd om weer in de goede stand zijn weg naar de inpak afdeling te vervolgen. Een van de twee verbeteringen, die naar het idee van de heer Van Cruysen zijn aangebracht. In het midden van de foto ziet u de verstel bare stang, die met plastic slang werd „be kleed". De andere verbetering, twee metalen strippen, ziet u op de foto links, onder de bovenste kist. Het moment, waarop de kist voor de eerste maal wordt gekeerd. storingen optraden, bracht hij met simpele middelen (twee strippen ener zijds en een met plastic slang beklede stang anderzijds) een doeltreffende verbetering aan, waardoor een vlotte doorstroming van de kisten nu ver zekerd is. Het idee van deze succes volle inzender werd toegepast op alle zes keerapparaten van genoemde af deling. Van zijn beloning, zo vertrouwde de heer Van Cruysen ons toe, schafte hij zich een bandopname-apparaat aan. U ziet het, er zit muziek in de ideeënbus De heer L. J. van Cruysen van de bottelarij werkplaats te Den Bosch bij een van de zes kistenkeerders. 7

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 9