scftcoc tczen can ^ImbbcCbaHi De burgemeester van Zwibbeldam was ontevreden. „Ik zou zo graag willen dat ons dorp beroemd werd," zei hij, „maar niemand komt naar Zwibbeldam, omdat hier niets te zien of te beleven valt. Dat moet anders worden." Nog diezelfde avond schreef hij een lange brief aan Karei Papwang, de dikste man van het land. Hij vroeg of Karei in Zwibbeldam wilde komen wonen. Dan zou hij elke dag twintig liter melk, vijf biefstukken en tien worsten cadeau krijgen. Ja, dat wilde Karei Papwang wel. Een week later woonde hij al in Zwibbeldam. Nu werd het druk in het dorp. Overal vandaan kwamen mensen om naar de dikste man te kijken. De burge meester was heel tevreden. Maar ach, dat duurde niet lang. Karei Papwang verlangde terug naar het dorpje waar hij altijd gewoond had. Van heimwee werd hij zó mager, dat hij al gauw helemaal niet meer de dikste man van het land was. De burgemeester stuurde Karei Pap wang terug naar zijn eigen dorpje. „Nu moet ik weer iets anders ver zinnen," mopperde hij. „Maar Zwib beldam zal beroemd worden!" Op zekere dag ging hij naar de hoofd stad van het land. Daar kocht hij bij een groot circus iets heel bijzonders. Het was een sprekende ezel! Weldra kwamen uit het hele land de mensen weer naar Zwibbeldam toe. Ze wilden allemaal de sprekende ezel wel eens zien en horen. Maar de ezel was een onvriendelijk dier. Het enige wat hij zeggen kon, was: „Ga weg, of ik geef je een schop!" En dat zei hij niet alleen, hij deed het ook! Heel veel mensen kwamen met blauwe plekken uit Zwibbeldam terug. Nee, dat was ook niets. De burgemeester verkocht de ezel weer. Daarna ging hij met va kantie naar Italië, om eens flink uit te rusten. Toen hij terugkwam, zei hij opgewekt tegen iedereen: „Nu weet ik wat we moeten doen! In Italië ben ik in het stadje Pisa geweest. Daar hebben ze een toren die scheef staat. Uit de hele wereld komen de mensen onze Dan er naar kijken. Wij moeten kerktoren ook scheef trekken, wordt Zwibbeldam wereldberoemd!" De volgende avond kwamen alle sterke mannen uit Zwibbeldam bij elkaar. Ze bonden een lang en sterk touw aan het topje van de kerktoren en begonnen te trekken zo hard konden. Na tien avonden burgemeester blij: nep de ze trekken, „Ja, hij staat al een béétje scheef!" Na een paar weken stond de toren van Zwib beldam zó scheef, dat het angstig was om te zien. Er kwamen honderden vreemdelingen naar het dorp om er naar te kijken. Maar op zekere dag kwam de keizer van het land in Zwibbeldam. Hij was erg boos toen hij de scheve toren zag. „Dat is heel gevaarlijk!" riep hij. „Die toren moet onmiddellijk weer recht gezet worden, anders ge beuren er ongelukken!" Ja, wat de keizer zei, moest natuur lijk gebeuren. Weer gingen de sterke mannen van Zwibbeldam iedere avond naar het marktplein om aan het touw te trekken, net zo lang tot dat de toren weer mooi recht stond. De burgemeester was erg bedroefd. „Nu geef ik de moed op," zei hij. Maar juist tóén gebeurde er iets heel bijzonders. In de hoofdstad van het land werden wedstrijden gehouden in het touw trekken. Het ging om het wereld kampioenschap. De sterke mannen uit Zwibbeldam deden ook mee. En wat niemand gedacht had, ge beurde. Zij werden wereldkampioen! Dat kwam natuurlijk, omdat ze zo goed geoefend hadden door aan de kerktoren te trekken. Duizenden mensen kwamen naar het dorpje om de sterke mannen van Zwibbeldam met eigen ogen te zien. Zwibbeldam was opeens een heel be roemd dorp geworden. Zo had de burgemeester dus op het allerlaatst toch nog zijn zin gekregen! Jim Keulemans 23

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 25