TOVENARIJ IN BOSSCHE BOTTELARIJ BOSSCHE GYMNASIASTEN VOOR DE TWEEDE MAAL BIJ HEINEKEN OP EXCURSIE De leerlingen van de klassen V-alpha, V-bèta en Vl-bèta van het Stedelijk Gymnasium in 's-Hertogenbosch, dat, zoals bekend, destijds door onze brou werij werd geadopteerd, brachten op 28 februari jl. opnieuw een bezoek aan onze brouwerij aldaar. Als resultaat van een desbetreffend voorstel van de rector van het gym nasium, dr. J. H. H. A. Indemans, maakte elk der leerlingen van de vijfde klasse, zowel van de alpha als de bèta kant, een verslag over dit bezoek. In verband met hun naderend eindexamen, waren de leerlingen van de zesde klasse bèta van deze op gave vrijgesteld. Met belangstelling hebben wij van de verschillende aan ons toegezonden Kortgeleden maakte een bepaald gezelschap een excursie naar onze Bossche brouwerij en bezichtigde, zo als te doen gebruikelijk is, met grote belangstelling ons bedrijf. Na vele omzwervingen belandde men ook in de bottelarij. En hier ge beurde het. Eén der dames van het gezelschap, die hetgeen zij tot op dat moment te zien had gekregen niet alleen terdege in zich had opgenomen, maar tevens de door de excursieleider gegeven nadere explicaties goed had kunnen volgen, wist bij het bekijken van de pasteuriseermachine plotseling niet meer wat zij van dit proces nu wel denken moest! Zij stapte daarom dan ook naar de man, die zij onge twijfeld in staat achtte haar uit te leggen, hoe het in vredesnaam moge lijk was, dat aan de ene kant van deze machine BLIKJES BIER daarin verdwenen, terwijl er aan de andere zijde FLESJES BIER uit tevoorschijn kwamen verslagen, die, bij gebrek aan ervaring van de betrokken leerlingen, niet bij zonder wetenschappelijk behoefden te zijn en eventueel een zuiver jour nalistiek karakter mochten hebben, kennis genomen. In feite diende het maken van een dergelijk verslag als een experiment te worden beschouwd, dat, zoals is gebleken, als zodanig stellig is geslaagd. Het doet ons genoegen hiernaast het „dichterlijk" verslag van de hand van Noor Muyderman, leerlinge van klasse V-alpha, aan u voor te leggen, welk verslag ons inziens het aan onze Bossche brouwerij gebrachte bezoek op de aardigste en tevens zakelijkste wijze weergeeft. vRh. Deze tijdens de rondleiding zo op merkzame dame voerde bij het stellen van haar vraag aan de deskundige min of meer als verontschuldiging aan, dat zij niet erg technisch was ge schoold. Ze begreep er niets van. Was dit een technisch snufje of werd hier bij Heineken „zwarte kunst" bedre ven, zo vroeg zij zich af. Vanzelfsprekend kon deze lieve me vrouw niet weten, dat vóór haar komst in de bottelarij de desbetreffen de bottelcolonne van flessebierpro- duktie was overgeschakeld op blik- bierproduktie. De laatste flesjes wa ren, toen zij bij de pasteuriseermachine aankwam, juist daarin verdwenen en zij zag de eerste blikjes er in gaan. Géén produktie-technisch foefje dus en evenmin tovenarij! Dankbaar voor de uitleg van deze op 't eerste gezicht voor een outsider zo zonderlinge gewaarwording, ver volgde deze attente bezoekster haar weg door ons bedrijf, misschien daar- Omdat Heineken het Gym heeft geadopteerd hebben zij V en VI geïnviteerd het bedrijf te bekijken en aldus hun kennis te verrijken. We begonnen ons bezoekje met koffie en een heerlijk koekje. Vervolgens sprak er een mijnheer over hop, gerst, gisting en zo meer. Het is echt niet te verklaren: Toen hij vroeg wat enzymen waren, wist niemand daar iets van behalve alpha Lien Beyerman. Tot ieders groot plezier kregen we hierna een glas bier, dat ons heerlijk smaakte en enthousiast over Heineken maakte. Boven op de fabriek was het uitzicht uniek. Op auto's, mensen en verkeer zagen we vanuit de hoogte neer. Het drinken van jong bier geeft niemand veel plezier: Daarvan word je namelijk flink ziek leerden wij tijdens de rondgang door de fabriek. Voor sommigen voor de tweede keer misschien kregen we Heineken's bedrijfsfilm te zien. Het gehele procédé maak je dan in een kwartiertje mee. Het staat buiten kijf, Heineken is een imposant bedrijf, dat als grote hulp is te beschouwen voor jonge staten, die eigen bier gaan brouwen. Heineken helpt hen op vele manieren. Niet alleen om de zaak te financieren, maar ook om bier te maken dat even goed als Heineken zal smaken. Noor Muyderman klas V-alpha van het Stedelijk Gymnasium te 's-Hertogenbosch. bij denkend wat er in dit verband door Heineken, met een variatie op het thema „van gerst tot bier", bij voorbeeld onder het hoofd „van blik tot fles" geschreven zou kunnen wor den. vRh.

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 11