Het Albanezenkwartier in Matera, compleet met eigen kerk. ben ingenomen en het is jammer, dat veel van die oude luister verloren is gegaan. Toch heeft het nog een zekere faam, wegens de vele bijzondere processies, die hier gehouden worden en in de carnavalstijd komen de mensen van heinde en verre om hier de carnavalsstoet te zien, waarvan men voor een dergelijke kleine plaats zeer veel werk maakt. Hoewel Massafra met ruim 21.000 inwoners aanspraak maakt op de betiteling stad, zijn de meeste inwo ners toch betrokken bij de landbouw. In dit gedeelte van Italië zijn maar heel weinig boeren, die op of nabij hun land wonen. Vroeger was dit in de eerste plaats onmogelijk door de rondzwervende bandieten en plun derende soldaten, zodat men zich een nauwe en woest uitziende kloof en ligt op ongeveer 110 meter boven de zeespiegel. Aan één zijde wordt de ingang van de kloof bewaakt door een 16e eeuws kasteel en hoewel dit uiteraard niet meer aan zijn oor spronkelijke bestemming hoeft te vol doen, ziet het er niettemin nog grimmig genoeg uit. Op zon- en feestdagen staan het Castello, alsmede de vele holen in de kloof, 's avonds in het licht van schijnwerpers en hoe wel door de omringende duisternis veel van de grimmigheid verloren gaat, is het geheel een imposant schouwspel. Vroeger moet Massafra een zeer be langrijke plaats in de omgeving heb- In het plaatsje Alberobello ziet men vele eigen aardig gebouwde huisjes, de zg. Trui I i In de onmiddellijke om geving van Alberobello bevinden zich de druip steengrotten van Catellana Grotte, die men de mooiste van heel Europa noemt. 's nachts bij voorkeur terugtrok ach ter of rondom een kasteel op een hoog gelegen punt, waar men zich doeltreffend verdedigen kon. Ook andere overwegingen speelden hierbij een rol. In de zomermaanden kan de temperatuur in deze streken gemak kelijk oplopen tot boven de 40 0 C., maar op hoger gelegen plaatsen is het uiteraard belangrijk koeler, zodat men daar verzekerd was van een goede nachtrust. Niet in de laatste plaats vluchtte men echter voor de muskieten, die in de lager gelegen kuststrook een ware terreur uitoefen den. Nu nog komt in deze streken malaria voor. Voor de toeristen is het een grote attractie 's avonds de bonte stoet te aanschouwen, wanneer de boeren

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 13