In de stad Lecce vindt men nog een prachtig amfitheater danen en bevreesd voor het naderende schrikbewind vluchtten vele Albane zen over de Adriatische Zee naar het Apennijnse schiereiland. Hoewel zij op hun vlucht have en goed moes ten achterlaten, valt toch nog steeds hun invloed op het leven in het zuiden van Italië duidelijk te merken. In vele plaatsjes in de omgeving van Massafra wordt men getroffen dooi de echt oosterse bouwstijlen, welke men aantreft en bij mijn eerste con frontatie met het oude stadsdeel van Massafra, werd ik onmiddellijk her innerd aan illustraties uit een oude platenbijbel. Nog wonen er families in Massafra met de familienaam Al banese en in het nabijgelegen Matera bestaat thans nog een aparte wijk, het Albanezenkwartier, compleet met een eigen kerk. Ongeveer uit dezelfde tijd stamt ook het plaatsje Alberobello, op een goede 60 km N.O. van Massafra. Hier vindt men een heel dorp bestaande uit zogenaamde Trulli. Dit zijn huis jes waarvan de muren zijn opge trokken uit blokken tufsteen (een soort mergel), terwijl het dak uit los op elkaar gestapelde zwerfstenen be staat zonder een enkel spoortje mor tel. Deze daken hebben daardoor een eigenaardige kegelvormige op bouw gekregen, typerend voor de hele omgeving van misschien een tiental vierkante kilometers. Mocht u ooit hier in de buurt komen, dan mag u een bezoek aan Alberobello zeker niet overslaan. Trouwens in de on middellijke omgeving van Albero bello vindt men de, pas in 1937 ont dekte, druipsteengrotten van Castel- lana Grotte die men de mooiste van heel Europa noemt. In deze grotten van puur albast vind men werkelijk zeer bijzondere en bizarre figuren en de prachtigste natuurlijke kleuren. Zeer opvallend vond ik vooral de gewetensvolle manier waarop de Ita lianen ditmaal de verlichting hebben aangebracht. De Italiaan is zeer kleurgevoelig en hij vindt het niet gauw mooi genoeg, zodat hij graag met allerlei eigen vindingen op dit gebied experimenteert. We zijn wat afgedwaald en keren nu weer naar Massafra terug. Massa fra is gebouwd op de punten van Zelfs tot voor kort woonden er mensen in de holen onder Massafra (foto midden). Het oude gedeelte van het plaatsje Matera. 10

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 12