Gezicht op de Massafra. (Foto's van de schrijver) ducten de voorlopers waren van onze hedendaagse drinkwaterleiding. Maar wist u ook, dat de plugkranen die wij thans nog gebruiken als bierkra nen of gaskraantjes, reeds in gebruik waren bij de Romeinen! Het vleu geltje op de plug om de kraan te openen of te sluiten was toen uit gevoerd in de vorm van een haan en in vele talen worden wij daar nog aan herinnerd. De Duitsers noemen een kraan nog Hahn en de Engelsen spreken over een Cock. Misschien stamt ons woord kraan er ook nog wel van af in de samenstelling kr(omme h)aan. In de stad Lecce, ook wel genoemd het Florence van het zuiden, vindt men voorts nog een prachtig amfi theater en men heeft er niet al te veel voorstellingsvermogen voor no dig om hier de gladiatoren binnen te zien trekken. Nam ik u tot dusver mee op een verkenningstocht in de omgeving van Massafra, nu breekt het tijdperk aan waarin Massafra zelf een meer actieve rol in de geschiedenis gaat spelen. Bij oudheidkenners geniet Massafra een zekere bekendheid wegens de vele goed herkenbare overblijfselen uit de tijd van de troglodieten of holbewo ners. Zelfs tot voor kort woonden er mensen in de holen onder Mas safra en nu zijn er nog woningen, die ten dele in de rotsen zijn uitgehou wen. De oorsprong van deze hol- woningen dateert echter waarschijn lijk reeds uit de tijd van de eerste christenvervolgingen. In en om Mas safra vindt men namelijk een aantal onderaardse kerken uit de begintijd van het christendom. In deze grot- kerken heeft men vele byzantijnse fresco's aangetroffen en hoewel de tand des tijds een aantal van deze fresco's onherstelbaar heeft aange vreten, zijn er toch ook nog enkele goed geconserveerde muurschilderin gen in deze onderaardse kerken te vinden. Een der best bewaarde holen- kerken bevindt zich onder het hos pitaal in Massafra. Men heeft er ook elektrisch licht aangebracht zodat men de fresco's goed kan bekijken. Zelfs de randschriften (nog in oud-Grieks) zijn daar nog duidelijk leesbaar, hoe wel men wel een goede gids nodig heeft om het een en ander uitgelegd te krijgen. Jammer genoeg is het be zoek aan en de belangstelling voor deze bijna 2000 jaar oude kerken zo gering, dat er nog geen geregelde rondleidingen georganiseerd worden. Wanneer we nog een stapje verder gaan in de geschiedenis, zo tot om streeks het tijdperk van de Kruis tochten en de latere Middeleeuwen, vonden eensklaps de Turken het no dig om de heilige oorlog aan de „christenhonden" te verklaren en in hun opmars kwamen ze bijna tot aan de poorten van Wenen. Daarbij wa ren heel Zuid-Slavië en Albanië over spoeld door de fanatieke Mohamme- Nabij Metaponto, op ruim 30 km van Massafra. staat ,,de tempel van Pythagoras". Weet u het nog: a2 b2

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 11