El Ideeën in woord en beeld P. W. VAN WEZEL Kent u bet verhaal van bet ei van Columbus? De overlevering wildat de grote ontdekkingsreiziger eens enkele mannen aantrofdie vergeefs probeerden een ei rechtop té laten staan. Hoe voor zichtig zij ook met het ei balanceerden steeds weer rolde het om. Tot Columbus zich ermee bemoeide. Hij nam het ei, tikte er voorzichtig mee op tafel zodat er een deukje in kwam en ziedaar, het ei stond rechtop! Met het krijgen en ontwikkelen van een idee voor het bedrijf is het dikwijls pre cies zo gesteld. Het behoeft niet altijd een ingewikkelde en technisch diepgaan de ingreep te zijn, die het bedrijf een besparing en u een extraatje oplevert. Het kan soms ook een heel simpele wij ziging zijn, een eenvoudig apparaatje of hulpmiddel, dat een „winner" blijkt te zijn. Wellicht is er in uw omgeving overal in het bedrijf en ook op kantoor! een situatie of handeling te vinden, die be langrijk verbeterd kan worden. En als u er iets op gevonden heeft, zegt u mis schien ook: „Hé, het ei van Columbus!" Als het inderdaad een belangrijke ver betering betekent, zal dat ei u beslist geen windeieren leggen! Zoals wij in de rubriek „De ideeënbus" in het vorige nummer toezegden, zouden Een van de dozenlijmmachines, waarop de beveiliging (links op de foto zichtbaar) is aangebracht. Links: Close-up van de inloopbeveiliging (niet in werking). Midden: Het moment, waarop de beveiliging in werking treedt. De doos wordt hier, in plaats van voortgeduwd, opgelicht door de geleider van de transportketting in de dozenlijmmachine. Voorheen ontstonden hierdoor storingen, doordat de doos vervolgens niet goed in de machine werd gevoerd. Rechts: Close-up van de in werking getreden beveiliging. De klep van de verkeerd ingevoerde doos tilt de arm van de hefboom op, waardoor een schakelaar wordt ingedrukt, die de machine tot stilstand brengt. wij nog nader terugkomen op het idee (ook zo'n ei van Columbus!) van de heer P. W. van Wezel, voorman bottelarij te Rotterdam. Voor zijn idee „het aanbren gen van een inloopbeveiliging aan de dozenlijmmachine, zodat deze stopt zo dra dozen niet goed zijn ingevoerd" ontving hij een beloning van honderd gulden. Naar aanleiding van dat idee hebben wij een gesprek gehad met de heer Van Wezel. Wij moesten hem daarvoor thuis opzoeken, waar hij reeds enkele maan den rust moet houden in verband met een verwonding aan zijn knie, opge lopen bij een val op weg van de brou werij naar huis. Tijdens dit gesprek vertelde de heer Van Wezel hoe hij destijds op de gedachte was gekomen de dozenlijmmachine zo danig van een beveiliging te voorzien, dat beschadiging van de doos met ge vulde flessen èn tevens onnodige stagna tie werd voorkomen. Van de zijde van het bedrijf vernamen wij, dat door deze beveiliging is bereikt dat het vastlopen van de dozenlijm machine en als gevolg daarvan een soms langdurige stilstand van de gehele co lonne niet meer plaatsvindt. Gezien ook de hoogte van het belonings bedrag is het duidelijk, dat het idee van de heer Van Wezel een „wezenlijke" ver betering voor het bedrijf betekent. Wie volgt? P. W. van Wezel eenvoudige, maar doeltreffende oplossing

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 15