equatoriale wouden en savannegebieden langzaam over in de dorre woestijn in het noorden, waar het land aan de Sahara grenst. Het klimaat is bijzonder afmattend. De combinatie van zon en regen veroorzaakt, vooral aan de kust, een broeiende atmosfeer; in het binnenland hangen de rode stofwolken dagenlang boven het ver schroeide land. In sommige delen van Nigeria, vooral in het noorden waar het Josplateau tot een hoogte van 2000 meter stijgt, verandert de hoogte het klimaat, waar door bijzonder prettige omstandigheden, namelijk heldere warme dagen en koele nachten, ontstaan. Nigeria is ongeveer 26 maal zo groot als Nederland. De afstand van de zuidwesthoek bij Lagos tot het noord oosten bij het Tsaadmeer is hemelsbreed ongeveer 1600 km, ruw geschat de afstand AmsterdamLissabon. Het bevolkingscijfer bedraagt ruim 37 miljoen tegen ruim 12 miljoen in Nederland. De landbouw heeft altijd een overheersende plaats ingenomen. Sommige boeren verbouwen plantagegewas sen, zoals palmvruchten en cacao, maar het overgrote deel voorziet in zijn levensonderhoud door slechts zoveel yams (broodwortels), cassave, enz. te verbouwen, als men voor zichzelf en de familie nodig heeft. Maar ondanks het belang van de landbouw trekken nu vele mensen weg van het platteland naar de grote steden op zoek naar werk in loondienst. De gelijkmatigheid van het levenspatroon wordt zo doende danig verstoord en de mate van persoonlijke aan passing, die nodig is om zich te schikken in een volkomen nieuwe levenswijze, veroorzaakt aanzienlijke spanningen en druk in de mensen. De manier waarop zij deze ver werken, strekt hen zeer tot eer. Het bestaan van een sterke Islamitische gemeenschap in het noorden oefent een belangrijke invloed uit op het Nigeriaanse leven. Deze factor dringt door in het poli tieke en sociale leven met alle gevolgen van dien met betrekking tot de naleving van religieuze- en familie tradities en de handhaving van een straf bewaakte levenswijze. De vrouwen hier brengen hun leven door in strenge afzondering, terwijl de mannen er naar streven te eniger tijd een pelgrimstocht naar Mekka te Deze Toeareg van Noord-Nigeria draagt een met de hand geweven kledingstuk over zijn schouder. Zijn kameel is een van zijn kostbaarste bezittingen. In Noord-Nigeria vormen de Hausa's, die het Islamitische geloof zijn toegedaan, de grootste stam. Deze schilderachtige Hausa is afkomstig uit Kano. maken. De bevolking van het noorden van het land is meer onderling verbonden dan die in het zuiden. De laatste vertoont verschillen in beschaving, gewoonten, geschiedenis en de huidige kijk op het leven. De ver deeldheid van de stammen wordt zeer duidelijk gevoeld en nog geaccentueerd door de vele, totaal van elkaar afwijkende talen. Het gaat hier niet alleen om dialecten of plaatselijke accenten, maar om talen die onderling even verschillend zijn als bijvoorbeeld Nederlands en Italiaans. Het aanhouden van het Engels als de officiële taal in de handel en in het openbare leven is ongetwijfeld een factor, die de eenheid bevordert. Politiek gezien is Nigeria een onafhankelijke republiek, die de volledige verantwoordelijkheid heeft voor haar binnen- en buitenlandse zaken. Ze heeft haar eigen zetel in de Verenigde Naties en speelt een zeer invloedrijke rol in de Pan-Afrikaanse politiek, waar haar stem, die immers één van de grootste, rijkste en ordelijkste Afri kaanse landen vertegenwoordigt, zwaar weegt. De republiek heeft een federale constitutie, die vier districten omvat: het noorden, oosten, westen/middenwesten en het buiten deze districten vallende gebied van de hoofdstad Lagos. Nigeria wordt geregeerd door een combinatie van gekozen vertegenwoordigers en stam hoofden die door erfopvolging het recht hebben aan de regering deel te nemen, een compromis tussen oud en nieuw, tussen Nigeria en het Westen, waardoor er een 9

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 11