EEN PORTRET VAN NIGERIA De buitenlandse deelnemingen van Heineken liggen in landen die totaal anders zijn dan Nederland wat betreft geografische ligging, klimaat, bevolking en hun gehele kijk op het leven. Eén van deze landen is Nigeria, waar Nigerian Breweries Ltd. gevestigd is. In deze maat schappij werken samen Heineken, de United Africa Co. Ltd. (die ook als Managing Agents optreedt) en andere, in Nigeria werkende handelsondernemingen. Heineken treedt op als technisch adviseur van genoemde maatschappij. Nederlandse experts houden toezicht op de brouwactiviteiten in Nigeria en veelbelovende Nige- rianen worden voor oriëntering naar Europa gezonden. Nigerian Breweries Ltd. exploiteert op het ogenblik drie brouwerijen. Reeds in 1949 is de eerste geopend, en wel in Iganmu, een voorstad van Lagos, de bloeiende hoofdstad van Nigeria. De tweede werd in 1957 in Aba, in het oosten van het land, gevestigd. Men koos Aba, omdat daar het middelpunt van wegen en spoorlijnen ligt, hetgeen zowel voor de distributie van het bier als voor het retourneren van lege flessen erg belangrijk is. Ondanks uitbreidingen van de brouwerij te Lagos maakte de toenemende vraag drie jaar later een derde brouwerij nodig. De maatschappij besloot deze brouwerij in Kaduna te vestigen, een stad in het noorden van Nigeria, die zich snel ontwikkelt. Deze laatste brouwerij werd eerst kort geleden, op 11 januari 1964, officieel geopend. Nigerian Breweries Ltd. is volwassen geworden in de tijd van de economische zelfontwikkeling van Nigeria. Gedurende het laatste decennium zijn plaatselijk ver vaardigde produkten geleidelijk de plaats gaan innemen van ingevoerde goederen, en Nigerian Breweries Ltd., die Star Beer, Samson Stout en een aantal frisdranken vervaardigt, heeft in deze ontwikkeling een grote rol gespeeld en zal dat ook blijven doen. Maar als men zegt dat Nigeria zich snel ontwikkelt, laat men voor mensen, die nog nooit een voet op Nige- riaanse bodem gezet hebben, toch nog vele vragen onbeantwoord, zoals: „Hoe ziet het land er in feite uit?" „Hoe leven de mensen er nu eigenlijk?" Voor degenen die het willen zien en waarderen is Nigeria een boeiend land vol tegenstellingen. Geogra fisch gezien is het een tropisch land en de oorspronkelijke plantengroei gaat van mangrove-moerassen in het uiterste zuiden rondom de delta van de river de Niger, via Van boven naar beneden het nieuwe kantoor van Nigerian Breweries Ltd. in Lagos en de drie brouwerijen, resp. in Lagos, Aba en Kaduna.

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 10