STRUCTUUR VAN HET HEI NEK EN-CON CE RN OP 1 OCTOBER 1963 HEINEKEN'S BIERBROUWERIJ MAATSCHAPPIJ N.V. Moedermaatschappij-Holdingmaatschappij van alle belangen van de Heineken-groep Brouwerijen in Nederland met bijbehorende diensten voor productie, verkoop binnenland en export Holdingmaatschappij van participaties in brouwerijen in het buitenland en N.V. 'Cobra' Eigen exploitatie van Horeca-bedrijven Niettemin kan er op een aantal gunstige kanten van onze exportpositie worden gewezen. Om te beginnen vertegenwoordigt de export van 469.000 hl thans 27 van de totale omzet van onze brouwerijen. Dit is zeker een gezondere verhouding dan die van bijvoorbeeld 1952/53, toen de uitgevoerde 300.000 hl niet minder dan 47 van onze omzet uitmaakte. Van die hoeveelheid ging bovendien bijna de helft naar West-Afrika. Tien jaar geleden waren wij dus heel wat kwetsbaarder dan nu. Wanneer wij naar de huidige grote exportgebieden van Heineken kijken, dan zien wij het werelddeel Amerika met ruim 42% van de totale uitvoer royaal op de eerste plaats staan. Als tweede volgt voor het eerst Europa met bijna 26 Afrika, dat twee jaar geleden nog nummer één stond, is met 25 naar de derde plaats gezakt. Alle overige gebieden vertegenwoordigen 7 van de totale export. Wij mogen vaststellen, dat de export zich ondanks een moeilijke marktsituatie goed weet te handhaven en dat de spreiding aanmerkelijk beter is geworden. PR0DUKTIE De groei van het bedrijf is natuurlijk een gunstig teken, maar het brengt ook tal van problemen met zich mede. De produktiecapaciteit van onze drie brouwerijen moest namelijk voortdurend vóór blijven bij de groeiende vraag. Dit betekende steeds nieuwe uit breidingen. Dank zij deze van tevoren vastgelegde uitbreidingen is het gelukt de omzetstijging van de laatste jaren op te vangen. De capaciteit van de brouwerij te 's-Hertogenbosch is thans ten opzichte van haar oorspronkelijke opzet verdrievoudigd. In Amsterdam kwam in een nieuw gebouw een moderne fustenspoelplaats gereed, die HEINEKEN TECHNISCH BEHEER N.V. Centraal laboratorium Proefziederij Projectenbureau nieuwe brouwerijen Technisch adviseur geaffilieerde brouwerijen Centrale inkoop grondstoffen en machines reeds geruime tijd in gebruik is. Bovendien draaien hier sedert enkele weken twee zeer moderne bottel colonnes in een nieuw, ruim en licht gebouw. Te Rotterdam heeft het Gemeentebestuur verklaard bereid te zijn te bevorderen dat bij de toekomstige bestemmingsplannen voor het stadsdeel rekening zal worden gehouden met de handhaving in een be perkte uitbreidingsmogelijkheid van ons fabrieks complex aan de Crooswijksesingel. BUITENLANDSE DEELNEMINGEN Het opkomen van een eigen brouwindustrie in de nieuwe ontwikkelingslanden is een verloop dat reeds lang was voorzien. Vandaar dat Heineken zich in een groot aantal brouwerijen in Afrika en elders geïnteresseerd heeft en daarbij tevens optreedt als technisch adviseur, d.w.z. dat wij technische ad viezen omtrent brouwen, bouwen en inrichten van brouwerijen geven. Deze activiteiten zijn thans in de nieuwste dochtermaatschappij Heineken Tech nisch Beheer N.V. ondergebracht (zie het organi satie schema). Over het algemeen is de gang van zaken bij de 25 met ons geassocieerde brouwerijen zeer bevredigend geweest. In de loop van het jaar 1963 kwamen de nieuwe brouwerijen te Kuala Lumpur, (Malakka), Freetown (Sierra Leone) en Kaduna (Nigeria) in bedrijf. Niettemin moesten ook enkele tegenslagen worden geïncasseerd. De Egyptische regering nationaliseerde de brouwerijen te Caïro en Alexandrië. Omtrent het bedrag en de wijze van schadevergoeding is nog niets bekend. Wel verzochten de Egyptische auto riteiten Heineken technische hulp te blijven geven. Dit verzoek is in overweging. Het besluit is gevallen om het bedrijf te Caracas, Venezuela te verkopen aan de grote Venezolaanse 5

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 7