1 februari 1964 1 februari 1962 ling steeg met vier tot elf, terwijl de voorziening van elektrische energie met meer dan vijftig procent toenam. Ook werden vier welputten geslagen, waarmee het totaal aantal wellen nu op zestien is gekomen. Per uur kan 640 kubieke meter koel, helder water uit de grond worden opgepompt, een hoeveelheid, die groter is dan het verbruik van de hele stad Den Bosch! Wat de montage van de verschillende onderdelen als ketels, machines, appa ratuur en dergelijke betreft, valt het licht te begrijpen, dat deze vooral in het brouwhuis nogal enige hoofd brekens heeft gekost. Van de be staande zesketelziederij is namelijk één 'unit' van tien ketels gemaakt en dit heeft bij de installatie de nodige complicaties meegebracht. Om enkele voorbeelden te noemen: men moest de bedieningslessenaar in de brouwzaal uitbreiden, leidingen leggen, aanslui tingen maken, elektrische voorzienin gen treffen, enzovoort. Deze centrale bedieningslessenaar- met-signaleringspaneel in de brouw zaal is tot dusver uniek in Europa voor wat betreft de afstandsbesturing op een dergelijke schaal. In totaal is een lengte van 60 km stuur- en krachtkabels verwerkt. Alleen al de bij dit systeem behorende zg. rangeer verdeler heeft 2400 soldeeraansluitin- gen. Het systeem bevat 1600 relais en 372 smeltpunten. Ook het bedieningspaneel voor de hopzeven en bezinktanks, dat gelijk vloers staat opgesteld, is belangrijk uitgebreid. Alle hopzeven en bezink tanks van het gehele brouwerijcom plex kunnen nu vanuit dit punt be diend worden. Medio augustus 1962 begon men met de montage ten behoeve van de laat ste uitbreiding. Op 22 januari 1963 werd het eerste brouwsel uitgeslagen en op dat moment was de montage nagenoeg voltooid. De afwerking duurde tot ongeveer begin april. Mede dank zij de vergrote capaciteit van onze Bossche brouwerij neemt Heineken Nederland op het ogenblik een zeer vooraanstaande plaats in onder de grootste brouwerij-onder- nemingen in Europa en over de gehele wereld. De machinekamer werd uitgebreid met onder meer een zevende stoomketel (links). Een fraaie opname van een gedeelte van de machinekamer. 23

Vers van 't Vat | 1964 | | pagina 25