over zo'n instrument, de af te leggen weg tot een derde te bekorten. Deze landreizigers waren meestal groepen, die bijvoor beeld van Portugal of Italië met een missie belast waren naar de Scandinavische landen of Rusland en zij dwaal den dikwijls zo ver af van de goede koers, dat zij een driemaal zo grote afstand aflegden. De vraag is nu: „Hoe komen deze curieuze dingen daar op die zolder?" Een aan zekerheid grenzend vermoeden is dat deze werktuigen daar gebracht en gelaten zijn door onze eerste technische directeur, de heer W. Felt- mann Jr. Het is bekend, dat de heer Feltmann grote belangstelling had voor de natuurwetenschap en tevens een verwoed verzamelaar was. In ons Jubileumboek lezen wij over een lang, actief leven bij Heineken; zijn minder goede gezondheid dwong hem ten slotte de brouwerij te verlaten. Genoemde instrumenten werden ons door hem nagelaten. Het gebruik van dit instrument is zeer eenvoudig: Men klapt het deksel naar boven zodat het koordje strak staat. Men draait het toestel dan zo dat de naald naar het noorden wijzend op dit toestel ook noord wijst. De zon, gaande door het zuiden, werpt dus een schaduwlijn op de binnenkant van het deksel waarop men de tijd kan aflezen. Het schijnt dat onze voorouders al ingezien hebben, dat de zon de eerste en enige vrouw is, die er altijd op tijd is, een feit, waarvan zij dankbaar gebruik gemaakt hebben. Bovendien schijnt men in de maan, die ook wel eens de „dochter der aarde" genoemd wordt, ook enig ver trouwen geschonken te hebben, wat het op tijd zijn betreft, omdat dit toestel ook uitgerust is om met behulp van de maan bij nacht de tijd vast te stellen. De maan is dus ook op tijd, zonder bijzondere haast aan de dag (de nacht) te leggen. Om met behulp van de maan de tijd vast te stellen luidt het voorschrift: „Set het cleyne schuyfken op de ouder dom van den Maen". De juiste tijd kan men dan aflezen op het deksel van W. Feltmann jr., directeur van Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. (1873-1894), aan wiens liefde voor de wetenschap wij onder meer de kompas-zonnewijzer en de schreden teller danken. dit instrument. Zojuist op 21 december was er de zonne wende, en de dagen worden nu langzamerhand weer langer. Kerstmis staat voor de deur en door de gehele wereld zal weer de boodschap verteld worden van de geboorte van Christus. Het verhaal waarin de drie wijzen uit het Oosten met een ster als wegwijzer naar de stal in Betlehem werden geleid. Waarschijnlijk was dit een gewone heldere ster, die telkens weer verscheen om hen de juiste richting te wijzen naar het gestelde doel. Deze ster is hier als won der slechts klein, vergeleken met het wonder van het heelal. Als de mensheid zou beseffen, hoe weinig de aarde betekent, en zou inzien hoe nietig haar rol in de ruimte is, en de grootheid en schoonheid der natuur meer op prijs zou stellen, dan zou er vrede op aarde zijn en samenwerking in de schoonste harmonie. Reeds nadert het nieuwe jaar en terwijl de zonnewijzers rustig zwijgend nog hun diensten bewijzen, slaat de klok straks twaalf uur. Alweer 1964! Laten we het nieuwe jaar ingaan, indachtig de oude, wijze spreuk van Vader Cats Die tijt heeft en tijt laat glijen, kan sijn leven niet bedijen. tot heil en zegen brengen. L F. W. DIJKEMA (Uit: Groot Vertel boek voor de Bij belse Geschiedenis door Anne de Vries, met illustraties van C. Jetses.)

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 27