Deze foto toont de beide curiositeiten, die enige jaren geleden op de zolder van het oude laboratorium in Rotterdam gevonden werden: links de kompas-zonnewijzer, die enkele hon derden jaren oud moet zijn en rechts de schredenteller of pedometer. Een indruk van de grootte van beide instrumenten kunt u krij gen aan de hand van het erbij geplaatste, hedendaagse zakkompas. het zuiden wees. In de derde eeuw van onze tijdrekening, 700 jaren vroeger dan de Westerse volken, voe ren de Chinezen reeds op de Indische Zee met een magneetnaald, die aan een zijden draad was opgehangen. In de oud-Franse roman De Roos, geschreven in 1180, wordt de magneet onder de naam Marinette vermeld, welk woord reeds aan enige scheep vaart doet denken. Columbus, 1492, bezat er ook één. Zo'n kompas dient voor de scheepvaart, voornamelijk om met behulp daar van de koers te bepalen. Belangrijke vondst in het oude laboratorium te Rotterdam Nu bevond het laboratorium te Rotterdam zich vroeger in het oude kantoorgebouw, op de le verdieping. Boven dit laboratorium strekte zich een geweldig grote zolder uit, met allerlei mysterieuze spullen, voornamelijk uit de vorige eeuw, instrumenten, die waarschijnlijk toen ook gebruikt zijn voor speciale onderzoekingen voor deze brouwerij. Ook vonden wij er een uitgebreide collectie gereedschappen voor metaal en houtbewerking onder andere een ouderwetse draaibank. Verder troffen wij er enige instrumenten aan, die waarschijnlijk gebruikt zijn in de 15e, 16e of 17e eeuw onder andere een sextant, balansen en een oude microscoop enz. Deze oude instru menten zijn door ons aan het Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurwetenschappen te Leiden in bruik leen gegeven. Toen enkele jaren geleden dit laboratorium met zolder in verband met een verbouwing geheel ontruimd moest worden, ging het ons aan het hart dat al deze spullen wegens plaatsgebrek opgeruimd moesten worden. „Men kon er een heel pakhuis mee vullen". Bij een laatste speurtocht ontdekten we nog een zeer grote curiositeit namelijk een combinatie van een zonne wijzer met een kompas. Na oppoetsen bleek er een schitterend instrument te voorschijn te komen. Gedu rende de ontruiming vonden we ook nog een schreden teller of pedometer, een instrumentje, dat vroeger door wandelaars werd gebruikt om de afgelegde afstand te bepalen. Genoemde kompas-zonnewijzer is vroeger ongetwijfeld gebruikt door landreizigers. Deze landreizigers uit de 14e of 15e eeuw, (zo kan men dat in oude boeken lezen) toen er nog geen wegwijzers of wegen waren, wisten nadat ze de beschikking kregen Achaz' zonnewijzer zal dan ook wel een geïmporteerde nieuwigheid zijn geweest, die wellicht reeds bekend was bij de Assyriërs, met wie deze koning immers veel omgang had. Een ander instrument wat ook dienst deed als hulp middel voor aanwijzing van de tijd is het kompas. Duizend en meer jaren voor onze tijdrekening hadden de Chinezen reeds magnetische wagens, waarmee ze de onmetelijke steppen van Tatarije met zekerheid konden doorkruisen, want men had op de wagens een houten mannetje aangebracht, dat steeds met één arm naar De kompas-zonne wijzer in geheel opengeklapte toestand. Op het onderste gedeelte, het kompas, ziet men duidelijk de fraaie bewerking van dit koperen instrument. 24

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 26