fische Zuidpool, het zuidelijk eindpunt van onze denk beeldige aardas. Veel is daar niet te zien. Het is gewoon een sneeuwvlakte. De Amerikanen hebben daar een vlag geplant en een kampement ingericht. Dan is er de Magnetische Zuidpool, en tenslotte de zgn. Pool van Ontoegankelijkheid, een punt midden in het Antarctisch continent. De Russen hebben een basis ge vestigd op die meest onherbergzame plek, waar dan ook de bovengenoemde record-koude van min 94,5 graad is gemeten. Het Zuidpoolgebied is één enorm ijs- en koudereservoir, dat van grote invloed is op het weer en de water- en warmtehuishouding op onze aardbol. Als al het Zuid- poolijs zou smelten, zou het niveau van de wereldzeeën met maar liefst zestig meter stijgen. De gevolgen voor laaggelegen gebieden als Nederland laten zich denken. Zo'n smeltproces zou weliswaar eeuwen en eeuwen vergen, maar reeds na honderd jaar zou men toch al duidelijk de uitwerking op de zeespiegel kunnen be merken. Er zijn zekere aanwijzingen, dat het Zuidpoolijs inderdaad bezig is langzaam af te nemen. Hier raken we al aan de taak van de overwinteraars, die niet naar Antarctica trekken voor een avontuurlijk reisje, maar als wetenschappelijke waarnemers. Voor allerlei verschijnselen is het Zuidpoolland een ideaal waarnemingsgebied. Zo zal de expeditie o.a. metingen verrichten op het terrein van de meteorologie, het aard magnetisme, het poollicht, en de hogere atmosferische lagen, terwijl ook zal worden gewerkt aan de kartering van het bezochte kustgebied. Zuiver-wetenschappelijk werk, waarvan het praktisch nut niet van te voren valt te voorspellen. In elk geval zullen de weerkunde, de luchtvaart en de ruimtevaart van de resultaten kunnen profiteren, en uiteindelijk al die wetenschappen die zich bezighouden met de lucht- en waterhuishouding van onze planeet. Overwinteren aan de Zuidpool is niet goedkoop. Het kost ongeveer anderhalve ton per man. Heel de expeditie gaat ongeveer 1,6 miljoen vergen. De Belgen, die al eerder aan Zuidpoolonderzoek hebben gedaan, leveren twee-derde van de mensen, en het kapitaal, een over heidssubsidie. Voor ons land is deze expeditie een eerste Honden en sleden gaan mee, als vervoer, maar ook om de over winteraars wat afleiding te bezorgen. Expeditieleider Cabes wijst de plek aan: Hier gaan wij overwinteren. experiment. De Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen staat erachter, met zes ton rijkssubsidie via de Organisatie Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Alle wetenschappelijke en huishoudelijke voorbereidingen zijn getroffen in gezamenlijk Belgisch-Nederlands overleg. Aan liefhebbers voor een winter aan de Zuidpool be stond geen gebrek. Ettelijke honderden Nederlanders hebben zich aangemeld. Het avontuur trok! Maar er werden zeer speciale eisen gesteld aan wetenschap en vakbekwaamheid, en daarenboven moesten de ge gadigden op het Luchtvaartmedisch Centrum in Soester- berg dezelfde medische en psychologische tests ondergaan als de Starfighter-piloten! Na veel wikken en wegen kwamen tenslotte vier Nederlandse uitverkorenen uit de bus. Het zijn twee kortgeleden afgestudeerde Delftse ingenieurs, een jonge telegrafist van de Koninklijke Marine, en een meteorologisch waarnemer van het K.N.M.I. Drie van hen zijn vrijgezel, en niet verloofd. Alleen de oudste is getrouwd: de 42-jarige weerkundige J. P. H. van Ameyde, vader van drie kinderen. De heer Van Ameyde was al gestationeerd geweest in Nieuw-Guinea, en hij heeft jarenlang gewerkt aan boord van weerschepen. Zijn vrouw heeft zich dan ook wel kunnen verzoenen met de lange afwezigheid van haar man. „Zij heeft zelf grote belangstelling voor de expeditie, en we zien er ook een promotiekans in!" ver telde de Biltse weerkenner. Ir. P. M. Buys (24) is dit jaar afgestudeerd en werkte sindsdien als wetenschappelijk ambtenaar aan zijn proef schrift. In Antarctica gaat hij zich o.m. bezighouden met de elektriciteit in de hogere luchtlagen. Ir. J. H. Rietman (25) zat na zijn studie juist in militaire dienst, maar kreeg toestemming die te onderbreken voor de Zuidpoolexpeditie. Hij zal vooral betrokken zijn bij het weerkundig onderzoek, waarover hij tevens de algemene supervisie zal hebben. In het Zuidpoolgebied staan geen brievenbussen, en naar-huis schrijven is er dus niet bij. Maar als de atmos ferische omstandigheden meewerken, zal er radio-contact met het vaderland zijn. Daarvoor zijn de veertien over winteraars aangewezen op het vakmanschap van korpo raal-telegrafist P. H. Verschoor (23), die dit jaar kampioen-telegrafist werd van de Navo. Hij moet ook raad weten als de zender kapot mocht gaan. De blonde marineman maakt zich geen zorg over het inwerken op 9

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 11