EXPEDITIE NAAR DE ZUIDPOOL dat doet nog altijd denken aan hondensleden, en gierende sneeuwjachten, en avonturen op het randje van de dood. Maar vandaag de dag gaat het aan de Zuidpool al heel wat minder romantisch toe. Dat kunnen de dertien man ervaren van de Belgisch- Nederlandse expeditie, die op het ogenblik onderweg zijn om een vol jaar te gaan overwinteren in dit meest barre gebied van onze aardbol. Maandenlang is er gewerkt aan de voorbereidingen, in een nuchter kantoorgebouw dichtbij de Antwerpse Keizerlei. De Belgische expeditieleider, ir. Lucien Cabes, heeft daar zijn plannen uitgestippeld temidden van een bonte wirwar van windjakken en bivakmutsen, nood rantsoenen, stafkaarten, sextanten en theodolieten. Begin december is de expeditie scheep gegaan vanuit Ant werpen. Nu varen ze ergens voor Afrika's westkust, aan boord van de ijsbreker „Magga Dan". Begin januari vertrekken ze uit Kaapstad, voor de grote sprong naar het Zuidpoolland. Kerstmis 1963 zullen de vier Nederlandse en negen Met de Belgisch-Nederlandse Heineken bier gaat mee Hel is niet voor de eerste maal, dat Heineken mee gaat naar de Zuidpool: de derde Belgische expeditie had ook reeds Heineken aan boord, getuige dit tafereeltje van een mosselmaaltijd met bier. Wat we gemakshalve wel „de Zuidpool" noemen, is eigenlijk een enorm vasteland, met een middellijn van bijna vijfduizend kilometer. Het is zo groot als Amerika en Europa samen. Middendoor loopt een diepe sleuf, die insnijdt tot ver onder de zeespiegel, zodat er eigenlijk zelfs twéé continenten zijn. Maar dat blijkt alleen door wetenschappelijk onderzoek, want een kilometers dikke ijskap houdt beide als één geheel overdekt. In totaal draagt Antarctica een last van vijfentwintig miljoen kubieke kilometer ijs. Rondom ligt dan nog een compacte gordel van vast ijs, kilometers ver de zee in. In een ver verleden heeft dit wonderlijke gebied een tropisch klimaat gehad. Ook is er nog steeds een actieve vulkaan, de 4023 meter hoge Erebus, wiens besneeuwde top altijd gekroond is door een rookpluim. Maar de temperaturen kunnen er dalen tot 94,5 graden Celsius onder nul, en zelfs in de zomer is veertien graden vorst er nog heel gewoon. Moordend zijn de sneeuwstormen, die snelheden bereiken van tweehonderd kilometer per uur en hoger. Toch sneeuwt het aan de Zuidpool betrekkelijk weinig. De lucht is er droog, er heerst een woestijnklimaat. Maar wat er valt, blijft bijna voor altijd liggen. De blizzards voeren voornamelijk stuifsneeuw mee. De droge, ijle lucht zorgt voor ongelooflijk goed zicht, met vergezich ten tot wel 250 kilometer. „Zuidpolen" zijn er eigenlijk drie. De échte is de Geogra- De Deense ijsbreker „Magga Dan", die de Belgisch-Nederlandse expeditie met haar voorraden naar de Zuidpool brengt. Belgische Poolreizigers dus doorbrengen aan boord van de gecharterde Deense ijsbreker. Bij de vierhonderd ton expeditie-voorraden, die het schip meevoert, is gezorgd voor plumpudding, kalkoen en andere lekkernijen die bij het Kerstfeest horen. En de mannen zullen daar een glas Heineken bij kunnen drinken. Want de expeditie heeft al haar bier (in blikjes) van Heineken betrokken. Kerstmis volgend jaar zullen de mannen temidden van het Poolijs moeten vieren. Ze zullen de eerste Heineken- drinkers uit de Benelux aan de Zuidpool zijn, en zakelijk bezien is het jammer, dat in Antarctica nu eenmaal geen inheemsen wonen om hun goede voorbeeld te volgen! 8

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 10