uit Van de heer W. F. G. Doesburg chauffeur van onze brouwerij te Rot terdam, die op 28 april jl. met een Rode Kruisteam voor negen maanden naar Congo vertrok, ontvingen wij een brief met een beschrijving van zijn reis naar en zijn verblijf in Léopoldville. Aan deze brief ontlenen wij het volgende. „Toen de deur van het vliegtuig openging, voelden we de hitte van Congo als een muur tegen ons aan slaan. We stonden meteen te transpi reren als grote mensen! Onze drie kwartiermakers, die al twee weken in Léopoldville waren, stonden ons op te wachten. Ook verschillende ONUC-autoriteiten waren bij de be groeting aanwezig. In een speciale ONUC-bus werden we vervolgens naar twee grote villa's gebracht, waar we de eerste tijd zouden ver toeven. Toen we gegeten en ons op gefrist hadden, begaven we ons in groot tenue naar de Nederlandse ambassade om de viering van de ver jaardag van H.M. de Koningin bij te wonen. Onderweg vanuit het vlieg tuig hadden we reeds een telegrafische gelukwens naar onze jarige vorstin gezonden. Het was er echt gezellig en de koele dranken en lekkere hapjes vielen bij ons „in goede aarde". Na dat we daar ongeveer drie uur ver toefd hadden, bracht de bus ons terug naar onze villa's. Onze verblijf daar heeft ongeveer drie weken geduurd. Toen waren we voldoende geacclima tiseerd en gingen we aan de slag. We Interne administratieve opleiding Den Bosch De administratieve opleiding, een vier maanden durende cur sus Nederlandse handelscorres pondentie, waarover wij in het aprilnummer schreven, is in middels geëindigd. Alle vijf de deelneemsters, de dames A. van Erve, M. van Ginkel, A. Hage- laars, A. van Kessel en E. Wiechmann, die onder leiding van de heer K. Sax deze cursus op de brouwerij gevolgd heb ben, zijn voor het examen ge slaagd. Proficiat! Op het dak van de moutsilo met in het midden de heer Krouwer; tweede van rechts de heer Doesburg. moesten het hospitaal overnemen van het Army Medical Corps van de Indiase troepen, dat dit hospitaal twee jaar met ongeveer 180 man had gedreven. Wij moesten het nu gaan doen met 50 man! Het hospitaal heeft plaats voor 400 bedden. De bouw is bijna gelijk aan die van ons Rotter damse Dijkzigt-ziekenhuis. Er zijn vijf verdiepingen, elk met 80 bedden. Dus u begrijpt wel, welk een grootse taak ons wachtte. Maar tot op heden lukt het ons uitstekend. Ons werk bestaat uit de volledige verpleging van zieken: verbanden wisselen, infusen geven, injecties en medicijnen uitdelen, bedden opmaken, eten verstrekken, kortom, hospitaal- werk in de ruimste zin. Ook heb ik al eens geholpen bij een operatie. We werken hier voornamelijk voor de ONUC. Dit betekent Operation des Nations Unies au Congo. Deze organisatie is onder auspiciën van de Verenigde Naties opgezet om Congo de helpende hand te bieden. Aan de ONUC werken ongeveer zestien nationaliteiten, voornamelijk in mili tair verband, mee. U begrijpt wel, dat er zo nu en dan een ware spraakver warring heerst, maar met Engels en Frans zijn de meeste moeilijkheden op te lossen. We hebben hier wel een gemengde bezetting: blank en zwart liggen hier in het hospitaal broederlijk bijeen. Ook bieden wij, voor zover dit mo gelijk is, hulp aan de plaatselijke bevolking. Onze taak is dus zeer omvangrijk. We werken in ploegen dienst, die hier als volgt is ingedeeld: van 7.00 tot 14.00, van 14.00 tot 22.00 en van 22.00 tot 7.00 uur. U ziet het, dat is iets anders dan op een Heinekenwagen rijden. Maar het bier blijft, juist bij deze temperatuur, opperbest smaken. Ik heb onder andere een bezoek gebracht aan de Bralima, dat is de brouwerij in Léopoldville, waar het Primusbier wordt gebrouwen en verkocht. De ontvangst door de Nederlanders, die hier werken, was allerhartelijkst. In het bijzonder van de kant van de heer Krouwer, de heer en mevrouw Kreu- ger en de heer en mevrouw Grethe, bij wie we, als we vrij van dienst zijn, van harte welkom zijn. Ook de brouwerij is bezichtigd en dit was vooral voor mij hoogst interessant. Ten slotte wil ik van deze gelegen heid graag gebruik maken om de heer Van Leen en al mijn collega's hartelijk te groeten. Tot spoedig weerziens met ons heerlijk Heineken bier, het meest getapt, ook hier in Congo. Sgt. W. F. G. Doesburg Jeugdige fotograaf snapte Heineken reclame De 12-jarige Walter Raadsen, wiens vader chauffeur in dienst van onze Rotterdamse brouwerij is, maakte vanuit de kabelbaan in Valkenburg deze rake opname van onze aldaar aangebrachte reclame. Onze compli menten voor dit snapshot!

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 15