Hoewel er hier en daar natuurlijk nog wel eens iets aan haperde en elders fouten en tekortkomingen te consta teren vielen (het was de eerste oefe ning!), mag het geheel zeker als goed geslaagd beschouwd worden met op sommige onderdelen zelfs zeer be vredigende resultaten. Zo'n oefening wekt uiteraard minder prettige gedachten op aan omstandig heden, die werkelijkheid zouden kun nen worden. Echter, als we nuchter blijven en de werkelijkheid onder ogen durven zien, zullen we beseffen, dat het houden van dergelijke oefe ningen een harde noodzaak is. Slechts indien we paraat en geoefend zijn, Aan de redactie van Vers van 't Vat, Dinsdag 11 juni jl. had ik het voor recht als veiligheidsman te worden uitgenodigd bij de B.Z.B.-oefening van uw firma. Het wachten op het veronderstelde bombardement werd bekort met het leren van nieuwe knopen in de red- lijn en het indelen van de werkzaam heden door de commandanten van de verschillende groepen. Dan barst plotseling de hel los; bom men ontploffener ontstaan branden en instortingen. Alles komt in be weging, de brandweer rukt uit, de reddingsploeg snelt toe, de E.H.B.O. is paraat. liepen. Ook bevonden zich helemaal boven in het mouterijgebouw nog enkele gewonden, die, vastgebonden op een brancard, met behulp van een wippertoestel van bijna twintig meter hoogte naar beneden moesten worden getransporteerd. Vooral dit laatste onderdeel, de spectaculaire reddings methode ,.door de lucht" trok sterk de aandacht, zowel van de „buiten staanders" als van de aanwezige des kundigen van onder andere de dienst Bescherming bevolking. Zeven maal werd een levend(!) „slachtoffer" op deze wijze gered en het was reeds bijna donker, aleer de brancard voor de laatste maal langs de lijn naar beneden kwam. Intussen hadden ook de overige B.Z.B.-ploegen, brandweer, E.H.B.Ö., verbindings- en ordedienst hun taak snel en doeltreffend uitgevoerd, waar nodig geassisteerd door de B.B.-ploe gen. De gewonden waren bijzonder realistisch ge schminkt. Enkele van onze E.H.B.O.'ers in actie. Zij moesten de slachtoffers overal, ook onder het puin (foto boven) vandaan halen. Op de foto rechts onder v.l.n.r. mej. Boon en de heren Vellekoop en Hollebrandse. De gewonden op de foto rechts wachten, na verbonden te zijn, op afvoer naar het gewondennest; op de voorgrond mej. De Moor. kunnen we, mocht zich onverhoopt een ramp voordoen (ook in vredestijd kan dit gebeuren!), de gevolgen zoveel mogelijk beperken. Hoewel de B.Z.B. van onze Rotterdamse brouwerij op bijna alle onderdelen tamelijk goed bezet is, zijn er nog verscheidene plaatsen, onder andere bij de ver bindings- en de ordedienst, open. Zij, die zich derhalve geroepen voelen tot een taak in B.Z.B.-verband, kunnen zich daartoe in verbinding stellen met het hoofd van de B.Z.B., de heer J. van Roon. (Ook in Amsterdam en Den Bosch kan men zich voor de B.Z.B. opgeven, respectievelijk bij de heer L. Hof en de heer J. G. Hoog straten). Tot besluit geven wij nog graag het woord aan een deskundige op het ge bied van de Bedrijfszelfbescherming, de heer W. A. A. van Schie, van wie wij de volgende brief ontvingen. 7

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 9