Grootscheepse B.Z.B.-oefening op de Rotterdamse brouwerij REALITEIT DICHT BENADERD Met loeiende sirene kwam de bedrijfsbrandweer het terrein van de ramp oprijden. De argeloze wandelaars, die op dins dagavond 11 juni jl. omstreeks kwart over acht de Rotterdamse brouwerij passeerden, zullen, hevig geschrokken, zich afgevraagd hebben, welke ang stige tonelen zich binnen de muren van ons bedrijf afspeelden. Enkele ontploffingen, gevolgd door vijf sto ten op de fabrieksfluit, loeiende brandweersirenes en gegil en gekerm van gewonden deden het ergste ver moeden. Om meteen onze lezers gerust te stellen, deze angstige tonelen waren de inleiding tot een grote oefening van de Bedrijfszelfbescherming (B.Z.B.), die deze avond op het terrein van onze brouwerij werd gehouden. Bij deze eerste oefening, waaraan 70 Heineken B.Z.B.'ers deelnamen, werd verondersteld dat in de mouterij ten gevolge van een bominslag enkele explosies hadden plaatsgevonden, ge paard gaande met instortingen, waar- De oefening is in volle gang. bij tevens een begin van brand was ontstaan. Bij de verkenning van de situatie door de verschillende com mandanten zou de omvang van de ramp dermate groot blijken, dat assistentie van buiten, d.w.z. van de wijkploeg van de Bescherming be volking (B.B.) dringend gewenst was. Deze zou met ongeveer 45 man te hulp snellen, terwijl bij deze oefening de zg. gewondenploeg, 35 man sterk, eveneens door de B.B. „geleverd''werd. En zo, om precies te zijn om 20.23 uur, luidden enkele ontploffingen in de mouterij deze grootscheepse oefe ning in. Vrijwel onmiddellijk na de explosies volgde het alarm, vijf stoten op de fabrieksfluit. Luttele minuten later arriveerde onze bedrijfsbrand weer met loeiende sirene op het ter rein van de ramp en terwijl de com mandanten op verkenning gingen, werd de hogedrukmotorspuit snel be drijfsklaar gemaakt. De gewonden, Brandwacht Kraaijenbosch bij het verdeelstuk in de stookgang onder de mouterij. Op de binnenplaats laaiden de vlammen hoog op. 35 in getal zoals we reeds zeiden, lagen, bijzonder realistisch geschminkt, her en der verspreid, zowel in de mouterij als op de binnenplaats bij het magazijn. Onder hen was ook een zg. paniekslachtoffer, een gillend meisje, dat zo angstwekkend goed haar rol speelde, dat de toeschouwers onwillekeurig de rillingen over de rug

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 8