WKÊÊÊÊÊÉÊm t zodat alle straten uit trappen bestaan met overal weer zijstraten, of beter, zijtrap pen. Het vrachtvervoer vindt er alleen per ezel plaats. Na het bezoek aan Hydra maakten we een tocht naar een klein, onbewoond eilandje, Mona, waar op een verhoging een langwerpig dak op vier pilaren rust. Daar gebruikten wij de lunch en genoten intussen van een prachtig uit zicht rondom. (Mocht u eens een vakan tie in Griekenland doorbrengen, vergeet dan niet deze tocht te maken!) Van Mona ging het naar het eiland Aegina, waar we de tempel van Aphaea zouden bezichti gen. Een bus bracht ons in een half uur naar deze tempel, over een weg pal langs ravijnen en berghellingen met wonder- is daar een zeldzaam wezen; bovendien zijn de straatvegers dagelijks in de weer. Er staan opmerkelijk veel kiosken langs de straten. Je kunt er van alles kopen en ze zijn zelfs voorzien van telefoon, waar door ze de plaats innemen van onze tele fooncellen. De mannen zie je veelal ge armd lopen; verder hebben zij, de jonge zowel als de oude, een eigenaardig aan wensel: onder het praten of nadenken spelen ze onophoudelijk met de, meestal barnstenen, kralen van een ketting. Mijn vrouw heeft zo'n friemelding (al heeft ze er niets aan) als echt Grieks souvenir meegebracht. De bevolking is (niet hin derlijk) nieuwsgierig en vriendelijk. Toen we een kerk passeerden waar een bruids paar even tevoren, zoals daar gebruikelijk Gedeelte van het Parthenon. binnenstad, onze schoenen laten poetsen door kleine jongens met donkere ogen, zwart, gemillimeterd haar en ongelofelijk vieze handen, maar die stralend naar je opkeken als ze aan je stem hoorden dat je ze prees om dan het bekende duim- gebaar te maken: extra prima! We hebben Griekse koffie gedronken, eigen lijk is het maar een slokje in een heel klein kopje, mierzoet en geserveerd met het onvermijdelijke glas water. Grieken- lands nationale drank. Ook als je limonade bestelt, komt er altijd een glas water bij. We zagen de geduldige ezeltjes, de sponzenkooplui, de zeldzaam mooie bloemen, de Griekse zigeuners, waaraan de rechtgeaarde Griek een hekel heeft. En, niet te vergeten, het aflossen van de wacht voor het paleis door soldaten die op eerste Paasdag (een zeldzaamheid dat het Paasfeest in Grie kenland samenviel met het onze in Ne derland!) weer voor het eerst hun zomer- tenue droegen: korte rokjes, lange witte kousen en schoenen met pompoenen. We stonden er bij toen soldaten en burgers volksdansen uitvoerden op een open, met groen en slingers versierde binnenplaats. We mochten daar aan een lange tafel gaan zitten, toekijken en meedoen, on dertussen etend van gebraden lamsvlees, brood, geitenkaas en drinkend van de landwijn. En dat alles op z'n Rotterdams! Even toevallig als wij tegen dit alles op liepen", fotografeerden wij enkele ogen blikken later koningin Frederika, die in een auto de paleistuin uitreed. En natuurlijk de tempels, de eeuwenoude bouwwerken waar de geschiedenis voor je gaat leven. Jammer alleen dat het al zo druk was, evenals in de musea; je moest al dit moois alleen met je eigen clubje kunnen bekijken. Ook de bootreis langs de eilanden in de Saronische Golf was er een vol onvergetelijke indrukken. We gingen van boord in Hydra, een vis sersstadje, gebouwd tegen de heuvels, Het amfitheater aan de voet van de Acropolis. IP J.- Hydra, een vissers stadje, gebouwd tegen de heuvels. mooie vergezichten. Ook een tocht om nooit te vergeten. Evenmin als de aan komst na deze boottocht (het was inmid dels donker geworden) in de havenstad Pyraeus, die met haar kleurige verlichting langzaam op ons toekwam. Zes dagen duurde ons verblijf in Athene. Enkele bijzonderheden? Je kunt daar met je neus in de wind lopen, zonder te kij ken waar je voeten gaan, want een hond is, batisten doekjes gevuld met suiker amandelen had uitgedeeld en we nog even bleven toekijken, kwamen enkele toeschouwers ons spontaan hun buideltje aanbieden. Een hartelijk gebaar! Dan zagen we nog op straat de schrijvers zit ten, die de ongeletterden helpen met brieven schrijven en formulieren invullen. Op de lagere school blijft niet één Griek zitten, iedereen gaat over omdat anders

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 14