de overige 12 zetels zijn gereserveerd voor de Chiefs (dit zijn de stamhoofden). Deze stamhoofden worden ge kozen door uit stamnotabelen gevormde verkiezings colleges. Bevolking De Colony wordt voornamelijk bewoond door immi granten, de zg. Creolen. Dit zijn afstammelingen van de slaven. Door hun hogere beschaving is de meeste macht, zowel politiek als economisch, in hun handen gekomen. Het Protectorate wordt nog praktisch alleen bewoond door de oorspronkelijke bevolking, voorname lijk Soedannegers. Slechts in de steden is de bevolking iets meer gemengd. Deze oorspronkelijke bevolking is onder te brengen in ongeveer 13 verschillende stammen. Hiervan zijn de Mende- en de Temne-stam de twee belangrijkste. De totale bevolking telt ongeveer 2 miljoen zielen, waarvan ca. 5000 blanken, 35.000 Creolen en de rest negers. Godsdienst en taal De drie belangrijkste godsdiensten zijn de Islam, het Animisme en het Christendom. De Creolen zijn Chris- De Blue Water rivier nabij Freetown. tenen maar, hoewel het Christendom ook in het Protec torate wel voorkomt, is de bevolking hier overwegend Islamiet of Animist. (Het Animisme is de leer die alle dingen bezield acht.) De officiële taal is Engels. Behalve dat iedere stam zijn eigen taal heeft, bestaat er ook nog een soort Pidgin Engels, het Krio of Creole. Dit is een mengelmoes van Engels en de verschillende negertalen. Geografie en klimaat Het gehele land is bergachtig, de bergen zijn echter nergens hoger dan ca. 2000 meter. Het grootste gedeelte van de oppervlakte is bosachtig (tropisch regenwoud of „bush"), het noorden is savannengebied terwijl verder, vooral daar waar de rivieren in zee uitmonden, uitge strekte moerassen voorkomen. Slechts een klein gedeelte van de totale oppervlakte is bebouwd. Sierra Leone heeft een tropisch moesson klimaat. Er zijn twee seizoenen, namelijk het droge seizoen van november tot april en het natte seizoen van mei tot oktober. Aan het begin van het natte seizoen is het klimaat het onaangenaamst, de hoge vochtigheidsgraad en de grote hitte maken het dan zeer drukkend. In deze tijd van het jaar en, zij het in mindere mate, ook aan het eind van het natte seizoen, kunnen zich zware onweersbuien en tornado's voordoen. Gedurende het gehele natte seizoen waait de Z.W.-moesson die de regen vanuit zee aanvoert. Tijdens het droge seizoen is er praktisch geen regenval, hoewel dan incidenteel hier en daar een bui kan vallen. Dit is de tijd van de „harmattan", een droge woestijn wind die van de Sahara komt en beladen is met fijn zand en stof. Middelen van bestaan Het belangrijkste middel van bestaan voor de inheemse bevolking is de landbouw. Deze vindt voornamelijk plaats op kleine familiebedrijfjes; plantages komen nog slechts weinig voor. De voornaamste agrarische produkten zijn: rijst, palni- pitten, cacao, piassaven, koffie, gember en kolanoten. Sinds enige tijd stimuleert men ook de verbouw van tabak voor de lokale sigarettenindustrie. Een tweede belangrijk bestaansmiddel is de visserij. Ook deze is praktisch geheel in inheemse handen en wordt als kleinbedrijf beoefend met behulp van zeilbootjes en handgeknoopte netten. Veeteelt, uitgezonderd wat huisvee voor eigen gebruik, vindt men nagenoeg niet. Het oerwoud bevat vele soorten bruikbaar timmerhout. Door de slechte transportmogelijkheden en de grote verscheidenheid van houtsoorten is een economische exploitatie op grote schaal echter niet mogelijk. Er zijn wel enkele houtzagerijen die echter uitsluitend voor de binnenlandse markt werken. Mijnbouw en industrie De bodem bevat vele ertsen die echter nog lang niet alle worden geëxploiteerd. Ontgonnen worden mo menteel ijzer, chroom en diamant en sinds kort ook bauxiet. Verder heeft men nog gevonden goud, platina, monazite, molybdenite en bruinkool, 's Lands economie is voor een zeer groot deel afhankelijk van de diamant winning. Daar deze de laatste jaren echter nogal ach teruit is gegaan, heeft men dan ook met economische moeilijkheden te kampen. De industrie staat nog in de kinderschoenen. Er zijn in Freetown en omgeving enkele kleine fabriekjes voor de fabricage van zeep, limonades, bouwmaterialen, schoenen en laarzen, kleding en meubelen alsmede en kele kleine rijstpellerijen. De eerste grote fabriek die werd opgericht was de Aureol Tobacco Cy. voor de vervaardiging van sigaretten. Thans is de brouwerij gevolgd terwijl men nog plannen heeft voor enkele an dere fabrieken o.a. een cementfabriek. In het Protectorate zijn enkele werfjes, touwslagerijen, mandenmakerijen en houtsnijderijen terwijl tevens op beperkte schaal palmolie wordt vervaardigd. Bier De bierconsumptie bedraagt nog geen 3 liter per hoofd per jaar en is te verdelen in ongeveer 55 stout en 45 bier. Vroeger vonden vooral de Engelse bieren veel aftrek maar de laatste jaren is men meer en meer overgegaan op de continentale bieren. De voornaamste bier en stout importerende landen zijn Ierland, West- Duitsland, Engeland, Nederland en Denemarken. J. E. WUSTENHOFF Literatuur: Sierra Leone, Report for the year 1958. - Uitg. H.M.S.O., London 1960. Sierra Leone, an economic survey. - Uitg. Barclays Bank D.C.O. West Africa - by J. Harrison Church. - Uitg. Longmans, London. 6

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 8